لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۲

طالبان می گوید برای مذاکرات صلح آماده است


طالبان می گوید برای مذاکرات صلح آماده است
طالبان می گوید برای مذاکرات صلح آماده است

طالبان می گوید شاخه سیاسی آن آماده است برای پایان دادن به جنگ در افغانستان وارد مذاکره شود.

طالبان روز پنجشنبه در یک بیانیه ایمیلی گفت بر کوشش های خود برای برقراری صلح افزوده است، اما همچنین مخالف خود را با قانون اساسی فعلی افغانستان تکرار کرد، و دولت تحت رهبری پرزیدنت کرزی را یک دولت «دست نشانده» نامید.
بیانبه در حالی منتشر می شود که مارک گروسمن دیپلمات ارشد آمریکایی برای سفر به افغانستان در راس هیاتی در هفته آینده آماده می شود، با این هدف که موافقت پرزیدنت کرزی را با مذاکرات صلح با طالبان بدست آورد.

پیشتر در اوائل ژانویه، طالبان افغانستان گفت برای گشودن یک دفتر سیاسی درقطر، که می تواند به مذاکرات صلح کمک کند، به توافق مقدماتی رسیده است.
ذبیح اله مجاهد در بیانیه ای گفت طالبان می خواهد کسانی که در زندان خلیج گوانتانامو در بازداشت بسر می برند آزاد شوند.

در واشنگتن، هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت در مورد آزاد ساختن زندانیان طالبان هنوز تصمیمی گرفته نشده است.
کلینتون گفت ایالات متحده آماده است از روند آشتی بسرپرستی افغانستان حمایت کند، اما تکرار کرد که در هر معامله ای برای تقسیم قدرت شورشیان باید از خشونت دست بردارند، روابط خود را با القاعده قطع کنند و قانون اساسی افغانستان را بپذیرند.
وزیر امور خارجه آمریکا همچنین پیشرفت در کوشش برای گشودن دفتر سیاسی طالبان در قطر را یادآور شد، و به «بیانیه های مثبت» پرزیدنت کرزی و طالبان اشاره کرد.
در ماه دسامبر، جو بایدن معاون رییس جمهوری آمریکا گفت طالبان افغانستان دشمنان آمریکا نیستند، و تهدیدی را متوجه آمریکا نمی کند مگر این که به پناه دادن به تروریست های القاعده ادامه دهد.
روز پنجشنبه همچنین، یک سخنگوی طالبان گفت یک ویدیوی اینترنتی که ظاهرا نشان می دهد تفنگداران دریایی آمریکا روی اجساد رزمندگان طالبان ادرار می کنند، بر طرح های مذاکرات صلح تاثیر نخواهد داشت. ذبیح اله مجاهد گفت از آنجا که روند مقدماتی است، ویدیو احتمالا برطرح های مذاکرات یا پیشنهاد مبادله زندانیان اثر نخواهد گذاشت.
نیروی امنیتی ناتو در افغانستان اعمال گروه کوچکی از تفنگداران دریایی آمریکا را که ظاهرا دیگر در افغانستان خدمت نمی کنند، و در ویدیو نشان داده می شود، بشدت محکوم کرد. سپاه تفنگداران می گوید چنین اقداماتی با ارزش های آن در تضاد است و نشانه ای بر ویژگی تفنگداران نیست.
پرزیدنت کرزی گفت دولت از ویدیو «عمیقا ناراحت است» و این اعمال بمنزله بی حرمتی به اجساد افغان ها است.
پنتاگون گفته است درباره مبدا ویدیو تحقیق می کند، اما اصالت آنرا تایید نکرده است.

XS
SM
MD
LG