لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۳۳

شمار رأی دهندگان در همه پرسی سودان از مرز ۹۰ درصد افراد واجد شرايط گذشت


شمار رأی دهندگان در همه پرسی سودان از مرز ۹۰ درصد افراد واجد شرايط گذشت
شمار رأی دهندگان در همه پرسی سودان از مرز ۹۰ درصد افراد واجد شرايط گذشت

رای دهندگان در جنوب سودان همچنان در حوزه های رای گيری حاضر می شوند تا سرنوشت اين بزرگترين کشور آفريقايی را تعيين کنند که آيا همچنان بخشی از سودان باقی بمانند يا با تقسيم آن کشوری جديد زاده شود.

نزديک به ۴ ميليون نفربرای رای دادن در اين همه پرسی ثبت نام کرده اند . هم اکنون شمار رأی دهندگان در همه پرسی تاريخی استقلال جنوب سودان از مرز نود درصد افراد واجد شرايط رأی دادن گذشت.

آرون ويلسون رييس يکی از حوزه های رای گيری در شهر جوبا در جنوب سودان می گويد: «شمار شرکت کنندگان در دو روز اول بسيار زياد بود. و تاکنون ۹۰ درصد رای داده اند و احتمالا امروز و فردا برخی از ده درصد باقی نيز رای خواهند داد.»

برگزار کنندگان همه پرسی استقلال در جنوب سودان می گويند از آنجا که شمار رأی دهندگان از مرز ۶۰ درصد لازم برای قانونی بودن اين همه پرسی گذشته است اين رفراندم از اعتبار قانونی برخوردار شده است.

آقای ويلسون می گويد با بسته شدن حوزه های رای گيری در روز ۱۵ ژانويه برابر با ۲۵ دی ماه وی خواهد توانست نتيجه آرا را تا روز بعد اعلام کند.

جدايی جنوب سودان، اين بزرگترين کشور آفريقا را به دو بخش تقسيم و شمال را از بيشتر منابع نفتی خود، محروم خواهد کرد. برغم اين مشکلات عمر البشير رييس جمهوری سودان گفته است جدايی جنوب آن کشور به طور مسالمت آميز انجام خواهد شد.

حدود دو ميليون نفر در طی دو دهه جنگ بين شمال و جنوب سودان کشته شدند که سرانجام در سال ۲۰۰۵ با پيمان صلحی که رفراندم استقلال جنوب از شمال را ممکن ساخت، پايان يافت.

در حالی که آينده اين کشور فقير هنوز معلوم نيست اين رفراندم با شادی رای دهندگان همراه است.

XS
SM
MD
LG