لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۳

رییس جمهوری سودان ضمن تاکید بر سرکوب معترضان: از قدرت کنار نمی‌روم مگر این که نتیجه انتخابات باشد


عمرالبشیر و استقبال از هوادارانش در خارطوم پایتخت سودان
عمرالبشیر و استقبال از هوادارانش در خارطوم پایتخت سودان

عمر البشیر رییس جهوری سودان که نزدیک به سه دهه است قدرت را در دست دارد، روز چهارشنبه ۱۹ دی ماه در پیامی تلویزیونی در واکنش به ادامه اعتراض ها گفت: «کسانی که درخواست کنار رفتن من از قدرت هستند بدانند که من کنار نمی‌روم مگر این که نتیجه انتخابات باشد.»

این در حالی است که بیش از دو هفته است معترضان در پایتخت و دیگر شهرهای سودان به خیابان آمده و خواستار کنار رفتن عمر البشیر هستند.

به گزارش آسوشیتدپرس، رییس جمهوری سودان گفت: «کسانی هستند که علیه سودان توطئه کرده و خیال حمله در سر دارند. همه چیز از راه گفت‌وگو و برگزاری انتخابات، قابل حل است.»

از زمان شروع اعتراض‌ها در سودان نزدیک به ۸۰۰ تن دستگیر شده و حدود ۴۰ تن هم کشته شده‌اند.

همزمان دولت سودان می گوید پلیس این کشور ۸۱۶ نفر از معترضان را دستگیر کرده است. معترضان سودانی حدود سه هفته است که علیه حاکمیت ۲۹ ساله عمر البشیر، رئیس جمهوری سودان، تظاهرات می کنند.

دیدبان حقوق بشر روز سه شنبه ۱۸ دی گفت دست کم ۴۰ نفر از معترضان که ابتدا علیه افزایش قیمت ها تظاهرات می‌کردند، تاکنون کشته شده‌اند.

هفته گذشته آمریکا، بریتانیا، نروژ و کانادا در بیانیه‌ای مشترک گفته بودند «گزارش‌هایی موثق» در دست دارند که نشان می‌دهد به سوی معترضان گلوله شلیک شده است.

تظاهرات روز دوشنبه از سوی گروه های مستقل معترض سازماندهی شد که درخواست کردند هم اعتصاب سراسری ادامه پیدا کند و هم مردم به خیابان‌ها بیایند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG