لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۷

حکم اعدام زن مسیحی سودانی لغو شد


مریم یحیی ابراهیم و همسر آمریکایی اش دانیل وینی
مریم یحیی ابراهیم و همسر آمریکایی اش دانیل وینی

قانون اساسی مصوب سال ۲۰۰۵ سودان، حق آزادی مذهب را تضمین کرده؛ اما در عمل، دولت قوانین اسلامی را اجرا می کند.

در پی اعتراض های گسترده بین المللی به حکم اعدام یک زن مسیحی در سودان به جرم ارتداد، وزارت خارجه آن کشور شامگاه شنبه اعلام کرد این زن «تا چند روز دیگر» آزاد خواهد شد.

عفو مریم یحیی ابراهیم، زن ۲۷ ساله سودانی در حالی اعلام شد که وی چندی پیش در زندان وضع حمل کرده بود. او یک پسر بیست ماهه هم دارد و هر دو کودک در کنار مادرشان در زندان به سر می برند. دادگاه بالاخره چند روز پیش به همسر مریم اجازه داد با او و فرزندانش ملاقات کند.

خانم یحیی ابراهیم فرزند پدری مسلمان و مادری مسیحی است. پدرش هنگامی که او کودک بود خانواده را ترک کرد، و مریم از آن زمان در کنار مادرش با تعلیمات مسیحی بزرگ شد. او می گوید هرگز با اسلام آشنا نشده است.

قوانین سودان، فرزندانی را که پدرشان مسلمان باشد، مسلمان می داند و در صورت ازدواج آنها با فرد غیرمسلمان، آنها را به جرم زنا، مجازات می کند.

مریم یحیی ابراهیم با یک شهروند آمریکایی به نام دانیل وینی ازدواج کرده و از او دو فرزند دارد. وی اوایل ماه گذشته به جرم زنا به ۱۰۰ ضربه شلاق و سپس به اعدام محکوم شد.

حکم اعدام او موجی از انتقاد دولت ها و سازمان های حقوق بشری غربی را برانگیخت. وزارت خارجه ایلات متحده آمریکا دولت خارطوم را به رعایت حق آزادی مذهب افراد فراخواند و نخست وزیر بریتانیا نیز گفت این حکم «در دنیای امروز جایی ندارد.»

عفو بین الملل حکم اعدام زن سودانی را به عنوان عملی «شنیع» و نقض آشکار قانون بین المللی حقوق بشر محکوم کرد.
XS
SM
MD
LG