لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۱

نخست وزیر برکنارشده سودان خواستار بازگشت شرایط به پیش از دوران کودتا است


عبدالله حمدوک -آرشیو
عبدالله حمدوک -آرشیو

عبدالله حمدوک، نخست وزیر برکنارشده سودان در کودتای اخیر، همچنان آزاد شدن همه بازداشت‌شدگان و بازگشت شرایط به وضعیت قبل از کودتای نظامی ۲۵ اکتبر را پیش‌شرط هر نوع گفت‌و‌گو می‌داند.

او این پیش شرط را برای گفت‌وگو به منظور پیدا کردن راه حلی برای بحران فعلی سودان تعیین کرده است.

به نوشته رویترز، این مطلب را سخنگوی حمدوک در فیسبوک اعلام کرد.

منابع نزدیک به نخست وزیر برکنار شده گفته‌اند که ارتش سودان همچنان در حال مذاکره با او برای دستیابی به توافقی به منظور بازگشت او به قدرت به عنوان نخست وزیر است.

حمدوک از زمانی که دولتش توسط ژنرال عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش، در نتیجه کودتا سرنگون شد، در حبس خانگی بوده است. کودتای اخیر، گذار سودان به سوی یک حکومت غیرنظامی را از مسیر خود خارج کرد.

تلاش‌ها برای میانجی‌گری در سودان چند روزی است که آغاز شده است.

ایالات متحده پیشتر نسبت به وقایع اخیر در سودان ابراز نگرانی کرده است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، انحلال دولت گذار تحت رهبری غیرنظامیان و نهادهای مرتبط با آن را محکوم کرد و خواستار بازگرداندن فوری دولت و نهادهای آن به قدرت شد.

اعتراضات گسترده‌ای نیز علیه کودتاچیان در سودان و درخواست برای بازگشت دولت انتقالی به قدرت برگزار شده است و چندین نفر نیز کشته شده‌اند.

ارتش سودان روز دوشنبه هفته گذشته دولت گذار را از قدرت ساقط کرد و شورای مستقل نظامی-غیرنظامی را که دو سال قبل در پی سرنگونی عمرالبشیر، دیکتاتور سابق آن کشور، با هدف «رهبری کشور به سوی دموکراسی» تاسیس شده بود، منحل کرد. ‌

ژنرال عبدالفتاح البرهان، رهبر این کودتای نظامی، با اعلام وضعیت اضطراری گفت که نیروهای مسلح باید از ایمنی و امنیت کشور محافظت کنند. او همچنین قول داد که تا ژوئیه ۲۰۲۳ انتخابات را در آن کشور برگزار کند و در آن زمان قدرت را به یک دولت غیرنظامی منتخب تحویل دهد.

XS
SM
MD
LG