لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۴

اطمینان پرزیدنت ترامپ برای برخورد با عربستان در صورت نقش داشتن در مرگ جمال خاشقجی


پرزیدنت ترامپ در گفتگویی که شنبه شب پخش شد، این سخنان را گفت.
پرزیدنت ترامپ در گفتگویی که شنبه شب پخش شد، این سخنان را گفت.

ایالات متحده می گوید در صورت نقش داشتن عربستان سعودی در قتل احتمالی روزنامه نگار منتقد پادشاهی این کشور، با ریاض برخورد خواهد کرد.

رئیس جمهوری آمریکا شنبه شب به برنامه «۶۰ دقیقه» شبکه سی‌بی‌اس با قاطعیت گفت اگر ثابت شود که عربستان عامل قتل این روزنامه‌نگار منتقد و نویسنده واشنگتن‌پست بوده، آمریکا به سختی عربستان را مجازات می کند.

جمال خاشقجی شهروند سعودی که در روزنامه واشنگتن پست مقاله‌هائی در انتقاد از عملکرد ریاض می‌نوشت، از روز سه شنبه ۱۰ مهرماه پس از ورود به کنسولگری عربستان در شهر استانبول ترکیه ناپدید شد. پلیس ترکیه بر این باور است که او پس از ورود به کنسولگری عربستان به قتل رسیده است.

یک روز بعد از تهدید عربستان سعودی توسط رئیس جمهوری آمریکا، ریاض در بیانیه ای به کشورهای غربی درباره آنچه «اتهامات ساختگی» نامید، هشدار داد و اعلام کرد که به هرگونه اقدام کشورهای غربی «واکنشی شدیدتر» نشان خواهد داد.

دولت عربستان سعودی روز یکشنبه ۲۲ مهر در بیانیه ای بدون اشاره به جمال خاشقجی روزنامه نگار مفقود شده و واکنش روز شنبه پرزیدنت ترامپ، آمده: اقتصاد عربستان نقشی حیاتی و موثر در اقتصاد جهانی دارد و آسیب زدن به اقتصاد آن، لطمه به اقتصاد جهانی خواهد بود.

مقام های ارشد دولت آمریکا از چند روز پیش نگرانی خود را از مفقود شدن خاشقجی ابراز کردند و خواستار «تحقیقات کامل»‌ از سوی عربستان سعودی شدند.

روز یکشنبه گاردین با اشاره به سفر «مولود چاووش‌اوغلو» وزیر خارجه ترکیه به لندن نوشت که آنکارا امیدوار است با جلب حمایت انگلیس، عربستان سعودی را برای تحقیقات مشترک درباره ناپدید شدن «جمال خاشقچی» خبرنگار منتقد سعودی متعهد کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG