لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۳

تحقیق جدید: تماشای پورنوگرافی مردم را "مذهبی‌تر" می‌کند


یکی از ستاره های پورن در حال دادن امضا به یکی از طرفداران خود در نمایشگاهی در لاس وگاس آمریکا
یکی از ستاره های پورن در حال دادن امضا به یکی از طرفداران خود در نمایشگاهی در لاس وگاس آمریکا

یک تحقیق جدید نشان می دهد افرادی که در طول هفته بیش از یک بار پورنوگرافی یا فیلم های سکسی تماشا می کنند، در طول زمان مذهبی تر می شوند؛ چرا که احتمالا احساس می کنند می توانند از این طریق، گناهان خود را جبران کنند.

به گزارش روزنامه ایندیپندنت، دکتر ساموئل پری یکی از پژوهشگران این تحقیق، برای پی بردن به این که تماشای پورنوگرافی چگونه بر باورهای مذهبی تاثیر می گذارد، اطلاعات جمع آوری شده از بیش از ۱۳۰۰ نفر را در یک دوره شش ساله تجزیه و تحلیل کرد.

به گفته او "کسانی که عادت داشتند در بالاترین حد به تماشای فیلم های پورنوگرافی بنشینند، بیشتر از افرادی که در سطوحی متعادل تر تماشا می کردند، در مراسم دعا و نیایش حاضر می شدند."

به نظر می رسد نتایج این تحقیق برخلاف نتایج تحقیقات قبلی است که می گفتند افرادی که هرگز پورنوگرافی تماشا نکرده اند، پارساتر از دیگران هستند و کمترین تردید را نسبت به مذهب و ایمان خود دارند.

بنابر دیگر تحقیقات انجام شده، تماشای پورنوگرافی بیش از چند بار در ماه، به تدریج از میزان مذهبی بودن مردم کم می کند و بطور کلی تعداد دفعاتی را که آنها عبادت می کنند یا به مراکز مذهبی می روند، کاهش می دهد.

با این حال دکتر ساموئل پری می گوید چنین نتیجه ای را پیش بینی می کرد، چرا که "برای آمریکائیان مذهبی، پورنوگرافی با نگاهی که از اخلاق جنسی دارند، مغایر است. این مشکل اخلاقی بسیار بزرگی برای آنهاست، بویژه وقتی که تقرییا بطور مداوم به آن روی می آورند."

وی همچنین تئوری های گوناگونی برای چنین احساسی ارائه می دهد که اکثرا به طریقی به "احساس گناه" ارتباط پیدا می کنند.

البته دکتر پری تاکید می کند که این تحقیق نمی گوید که مذهب موجب می شود مردم بیشتر فیلم های پورن تماشا کنند، اما نشان می دهد مریدان واقعی این فیلم ها، ممکن است خود را بیش از حد انتظار در کلیساها ببینند.

XS
SM
MD
LG