لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۷

آیا ماموگرام برای تشخیص سرطان پستان کافی است؟


نتایج یک پژوهش جدید نشان می دهد که ماموگرام آنقدر که پیشتر تصور می شد، درتشخیص سرطان پستان به ویژه نزد زنان بالای ۴۰ سال، مؤثر نیست.

نتایج یک پژوهش جدید نشان می دهد که ماموگرام آنقدر که پیش تر تصور می شد، در تشخیص سرطان پستان به ویژه نزد زنان بالای ۴۰ سال، مؤثر نیست.

پژوهشی که با همکاری دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد انجام گرفته نشان داده که ماموگرام آنقدرها به نجات زندگی زنان کمک نمی کند، ضمن این که خطرش بیش از آن چیزی است که پیش تر برآورد شده بود.

پژوهشگران ۵۰ سال مطالعات بین المللی در مورد خطرها و فایده های ماموگرام را بررسی کردند و به این نتیجه رسیدند که مرگ زنان بر اثر سرطان پستان تا ۱۹% به خاطر انجام ماموگرام کاهش یافته است.

در میان زنان در گروه سنی ۴۰، تنها ۱۵% به خاطر انجام ماموگرام سالانه از مرگ جسته اند، در حالی که در میان زنان ۶۰ سال به بالا، این آمار ۳۲% را نشان می دهد.

پژوهشگران هشدار می دهند که مزایای ماموگرام در مورد زنان تا حد زیادی به آمادگی جسمانی برای ابتلا به سرطان پستان و روحیه فرد بستگی دارد؛ اما خطرهای ماموگرام در مورد همه زنان برابر است.

یک پژوهش مربوط به سال ۲۰۱۰ نشان می دهد که بیشتر زنان درباره مزایای ماموگرام برای تشخیص سرطان با پزشک خود مشورت کرده اند، ولی عده بسیار اندکی از آنان درباره خطرات ماموگرام سؤال کرده اند.

پژوهش دانشگاه هاروارد نشان می دهد که از میان ده هزار زنی که در سال های چهل عمر خود ده سال به طور مداوم ماموگرام گرده اند، در مورد تقریباً ۱۹۰ نفرشان تشخیص سرطان پستان داده شده است.

از این تعداد، پنج نفرشان به خاطر تشخیص به موقع، از بیماری جان به در می برند، ولی ۲۵ نفر از آن ۱۹۰ نفر، چه ماموگرام انجام می دادند و چه انجام نمی دادند، از این بیماری می مردند.
XS
SM
MD
LG