لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۷

تحقیق: فرزندان خانواده های اهل مطالعه در بزرگسالی پولدارتر می‌شوند


یک تحقیق جدید در دانشگاه پادوآ در ایتالیا حاکی است کودکانی که در کنار کتاب بزرگ می شوند، نسبت به کودکانی که هنگام بزرگ شدن به تعداد محدود کتاب دسترسی دارند یا اصلا ندارند، در بزرگسالی درآمد بالاتری خواهند داشت.

به گزارش نشریه ایندیپندنت، محققان شش هزار مرد در نه کشور اروپایی را بین سال های ۱۹۲۰ و ۱۹۵۶ مورد مطالعه قرار داده و این که آنها در حدود ده سالگی در خانه ای با کمتر از ده کتاب، یک قفسه کتاب، کتابخانه ای با حدود صد جلد کتاب، دو کتابخانه، یا بیش از دو کتابخانه زندگی می کرده اند، را بررسی کردند.

یافته های این تحقیق که در نشریه "اکونومیک" منتشر شده است، نشان می دهد که هر یک سال تحصیل بیشتر، درآمد فرد را تا ۹ درصد افزایش می دهد.

در توضیح این امر پژوهشگران گفتند: "شاید کتاب در این امر نقش مهمی داشته باشد چرا که کودکان را به مطالعه بیشتر ترغیب می کند و مطالعه تاثیر مثبتی بر عملکرد او در مدرسه دارد،" و "در نتیجه خانه ای پر از کتاب نشان دهنده شرایط برتر اقتصادی-اجتماعی است."

این پژوهش می گوید بخش بزرگی از اروپایی های ۵۰ ساله به بالا، در خانه هایی با کمتر از دو قفسه کتاب (غیردرسی) بزرگ شده اند و "بازگشت به تحصیل در چنین افرادی کمتر از هم نسلانی از آنهاست که در خانه های پر از کتاب پرورش یافته اند."

XS
SM
MD
LG