لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۳

بازگشت مسمومیت‌های سریالی به مدارس با پایان تعطیلات؛ مراجعه ۷۸ دانش‌آموز به مراکز درمانی نقده


مسمومیت‌های سریالی مدارس
مسمومیت‌های سریالی مدارس

بازگشت دانش‌‌آموزان به مدارس با تداوم مسمومیت‌های سریالی همراه شد تا دلهره و اظطراب کماکان مهمان خانواده‌های دختران دانش‌ آموز باشد.

در چهاردهمین روز از فروردین ماه شرق در گزارش نوشت: «منبعی در وزارت آموزش و پرورش مسمومیت ۵ دانش آموز دختر مدرسه «۲۲ بهمن» محمدیار شهرستان نقده را تایید کرد.»

محمد امین ولی‌زاده، رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی نیز در گفت و گو با «رکنا» ضمن تایید مسمومیت دانش آموزان اعلام کرد: «در اولین روز بازگشایی مدارس در سال جدید، ۷۸ دانش‌آموز به مرکز درمانی مراجعه کردند که ۷۷ دانش آموز مرخص شدند و یک مورد بستری شده است که علت آن، سرفه ؛ تنگی نفس و علایم اضطرابی است.»

«شبکه شرق» گزارش داده که یک «منبع مطلع» در وزارت آموزش و پرورش خبر مسمومیت دانش‌آموزان در نقده را تأیید کرده است.

انتشار این خبر واکنش خانواده‌ها را در فضا مجازی به دنبال داشت و کاربری در این زمینه نوشت: «خامنه‌ای دستور مستقیم داد که برخورد بشه با عوامل مسمومیت‌ها اینکه هنوز ادامه داره یعنی خودی‌ها هم دیگه به حرف خامنه‌ای اهمیت نمیدن»

مختار نعمتی رییس آموزش و پرورش نقده از مسمومیت تعدادی از دانش آموزان دختر در دبیرستان محمدیار نقده خبر داد و به فارس گفت: «طی امروز تعدادی از دانش آموزان دختر طی امروز بر اثر بوی نامطبوعی که در مدرسه ایجاد شده است دچار مسمومیت شده‌اند.»

تداوم مسمومیت‌ها در حالی رخ داده است که وزیر مستعفی آموزش و پرورش در هشتم فروردین‌ماه گفت: « حوادث اخیر یا همان مسمومیت دانش آموزان یک منشأ اولیه داشت، اما بد معرفی شد و بعد بسیار بدتر برجسته شد. بخشی هم شاید توسط شبکه‌های غیررسمی داخلی حتی بخشی از شبکه‌های رسمی و اطلاع‌رسانی جمعی داخلی گفته شد. دشمن هم دشمن است دیگر. سوار این موج شد و آمد یک کاری کرد که اولیا بسیار نگران شوند و ما هم برای اولیا بسیار نگران بودیم، ولی آنقدری نبود که با این اتفاق این همه تعطیلی داشته باشیم.»

مسمومیت‌های سریالی دانش‌آموزان اغلب دختر در مدرسه‌های ایران از روزهای نخستین آذر ۱۴۰۱ در قم آغاز شد و به سراسر ایران تسری یافت و مسئولان تأیید کردند که این حملات «عمدی» است.

ادامه مسموم‌سازی دانش‌آموزان واکنش‌های گسترده داخلی و خارجی را در پی داشت. ابوالفضل قدیانی آن را «حمله بیولوژیکی» و سرمنشأ آن را «بیت» خامنه‌ای دانست و شهبانو فرح پهلوی این حمله‌ها را گوشه‌ای از «سرشت ناپاک رژیم» جمهوری اسلامی برشمرد.

همچنین عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان، خواستار تعطیلی مدرسه‌ها شد و مسمومیت‌ها را «جنایت» نامید که عوامل آن از «درون سیستم» جمهوری اسلامی هستند.

گزارش‌های رسیده به «صدای آمریکا» نشان‌دهنده ممانعت برخی از خانواده‌ها از حضور فرزندان خود در مدرسه است.

مدیر یکی از مدارس شمال شهر تهران به صدای آمریکا گفت: «در نخستین روز فعالیت مدارس در سال جدید تعدادی از دانش‌آموزان غیبت داشتند که بخشی از آنها به دلیل مسافرت بوده اما بخش دیگری ناشی از ممانعت خانواده‌ها از حضور فرزندانشان در مدرسه و ترس از مسمومیت‌ها بوده است.»

XS
SM
MD
LG