لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۳

تجمعات اعتراضی روز دانشجو در دانشگاه های ایران


دانشگاه تهران، ۱۵ آذر ۱۳۸۹
دانشگاه تهران، ۱۵ آذر ۱۳۸۹

اخبار رسیده از ایران، فضای دانشگاه ها را امنیتی توصیف کرده است و از بازداشت فعالان دانشجویی حکایت دارد.

در سالگرد روز دانشجو، شانزدهم آذر ماه، تجمع های اعتراضی در شماری از دانشگاهها در شهرهای مختلف ایران از جمله تهران، قزوین و زاهدان برگزار شد. برخی منابع خبری داخلی ایران، فضای حاکم بر داخل و اطراف بسیاری از دانشگاه ها را «شدیدا امنیتی» توصیف کردند و گفتند تعدادی از دانشجویان و فعالین دانشجویی هم در این تجمعات بازداشت شده اند.

طبق گزارش های رسیده، روز سه شنبه در دانشگاه های مختلف از جمله امیرکبیر، هنر، آزاد اسلامی قزوین، بین المللی قزوین، زاهدان، گیلان، کرمانشاه، خواجه نصیر تجمع هایی برگزار شد و دانشجویان شعارهایی همچون «نصر من الله و فتح غریب ننگ بر این دولت مردم فریب» و «مرگ بر دیکتاتور» سردادند و همچنین سرود «یار دبستانی» را خواندند.

در دانشگاه امیرکبیر تهران، تجمع گسترده ای با حضور صدها دانشجو برگزار شد و گفته می شود تعداد زیادی از شرکت کنندگان در این تجمع، از ورودی های جدید دانشگاه بوده اند.

ویدیو دانشگاه امیرکبیر

سجاد ویس مرادی، عضو سابق شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشگاه امیرکبیر به صدای آمریکا می گوید در روز ۱۶ آذر نیروهای لباس شخصی حضور سنگینی در دانشگاه داشته اند. به گفته وی دست کم ۳ دانشجو توسط حراست دانشگاه و ۵ دانشجوی دیگر نیز در خارج از محوطه دانشگاه بازداشت شده اند اما پیش بینی می شود تعداد بازداشت شدگان بیشتر از این باشد. ویس مرادی می افزاید که روز سه شنبه، ۵۰ نفر از دانشجویان، از جمله تعدادی از دانشجویان ورود جدید، از ورود به دانشگاه منع شدند. به گفته وی تعدادی از دانشجویان نیز، روز گذشته در تماس های تلفنی، از حضور در دانشگاه منع شده بودند. در روزهای اخیر اسماعیل سلمان پور، دانشجوی تعلیقی و عضو شورای عمومی انجمن اسلامی دانشگاه امیرکبیر نیز، بازداشت شده بود. گزارشها حاکی ست که در تجمع روز سه شنبه، تعدادی از نیروهای بسیج با دانشجویان درگیر شده اند.

ویدیو درگیری در دانشگاه امیرکبیر

«امید رساترین اعتراض»، عنوان مراسمی بود که روز پانزدهم آذر از سوی انجمن اسلامی دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران، برگزار شد. این مراسم با شرکت صدها دانشجو و سخنرانی در دانشکده فنی دانشگاه تهران برگزار شد. همچنین پیام ویدیویی از سید محمد خاتمی، رییس جمهوری پیشین، برای دانشجویان پخش شد که از آنها خواست همچنان از طریق روش های مسالمت آمیز به فعالیت شان ادامه دهند.

در دانشگاه بین المللی قزوین نیز تجمعی اعتراضی برگزار شد و گفته می شود ۶ فعال دانشجویی به ستاد خبری وزارت اطلاعات قزوین احضار شده اند.

حدود هزار دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی قزوین نیز در محوطه این دانشگاه تجمع کردند و شعارهایی در حمایت از حقوق دانشجویان سر دادند. به گفته منابع آگاه، اغلب شعارها در حمایت از امیر جوادی فر و اشکان سهرابی، دو دانشجوی سابق این دانشگاه بود که در جریان حوادث بعد از انتخابات کشته شدند.

ویدیو دانشگاه آزاد اسلامی قزوین

در دانشگاه بوعلی سینای همدان نیز در آستانه روز دانشجو در حرکتی ابتکاری، عکس های سیاوش حاتم، دانشجوی زندانی این دانشگاه، در پس زمینه کامپیوترهای این دانشگاه قرار گرفتند.

ویدیو دانشگاه همدان

XS
SM
MD
LG