لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۸

گروهی از استادان دانشگاه تهران خواستار آزادی «مرضیه امیری» شدند


مرضیه امیری، روزنامه نگار و دانشجوی علوم اجتماعی دانشگاه تهران
مرضیه امیری، روزنامه نگار و دانشجوی علوم اجتماعی دانشگاه تهران

گروهی از استادان دانشگاه تهران با ارسال نامه‌‎ای خواستار آزادی مرضیه امیری روزنامه‌نگار شرق شدند.

استادان و مدرسان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، روز پنجشنبه ۳۰ خرداد با ارسال نامه‌ای به منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خواستار آزادی مرضیه امیری، روزنامه نگار و دانشجوی علوم اجتماعی دانشگاه تهران شدند که بیش از ۲۶ روز از بازداشت او می‌گذرد.

در بخشی از این نامه که به امضای ۳۰ استاد و مدرس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران رسیده، آمده است که «ما جمعی از اساتید دانشکده ی علوم اجتماعی دانشگاه تهران، با توجه به فرارسیدن امتحانات پایان ترم، خواستار شفافیت در فرآیند رسیدگی به پرونده ی قضایی ایشان و همچنین فراهم کردن زمینه ی آزادی این دانشجو برای تحویل پروپوزال در موعد مقرر و پیگیری مسائل آموزشی هستیم.»

«مرضیه امیری» روزنامه نگار و دانشجوی علوم اجتماعی دانشگاه تهران که برای پیگیری وضعیت بازداشت شدگان روز جهانی کارگر به سمت بازداشتگاه وزرا رفته بود دستگیر و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه پس از گذشت حدود ۲۰ روز از بازداشت مرضیه امیری، روزنامه‌نگار شرق اتهام او را «امنیتی» اعلام کرد و درباره این‌که مرضیه امیری اجازه دیدار با وکیل را ندارد، گفت:«عمل مجرمانه در حوزه امنیت به او نسبت داده شده است و در این زمینه هر وکیلی نمی‌تواند وکالت کند.»

قوه قضاییه ایران چندی پیش با ابلاغ لیستی از «وکلای مورد تایید» به دادسراها، اعلام کرده بود که متهمان پرونده‌های سیاسی و امنیتی تنها از میان افراد این لیست می‌توانند وکیل انتخاب کنند. ابلاغ این لیست با واکنش وکلای ایرانی مواجه شد و آن‌ها چنین کاری را خلاف قوانین ایران توصیف کردند.

پیش از این اواسط خرداد ماه سال جاری، جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران در سی و سومین روز از بازداشت مرضیه امیری، روزنامه‌نگار شرق در اعتراض به بی‌خبری از وضعیت این روزنامه‌نگار در سازمان امور دانشجویان تجمع اعتراضی برگزار کردند.

اتحادیه آزاد کارگران نیز روز جمعه ۲۴ خرداد با انتشار بیانیه‌ای در اعتراض به تداوم بازداشت تعدادی از دستگیرشدگان روز جهانی کارگر از جمله مرضیه امیری از تمامی نهادهای بین المللی و اتحادیه‌های کارگری در سطح جهان خواست به هر طریق ممکن به ادامه بازداشت این دستگیرشدگان اعتراض نمایند.

صفحه فارسی توئیتر وزارت خارجه آمریکا نیز در پیامی از بازداشت فعالان کارگری ایران در روز جهانی کارگر انتقاد کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG