لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۵

برتری ارزش دلار در برابر ین و رونق بازار سهام


سه شنبه ۹ آوریل در بازارهای جهانی سهام به عنوان روز مهمی رقم خورد. ارزش دلار افزایش یافت، و یورو بیشترین ارزش خود را از ژانویه ۲۰۱۰ تاکنون یافت.

ارزش دلار آمریکا در برابر ین ژاپن به بالاترین میزان خود از ماه مه سال ۲۰۰ رسید. تحلیلگران بازار سرمایه می گویند دلار آمریکا سیر صعودی ارزش خود در برابر ین ژاپن را ادامه خواهد داد و این، با توجه به اوضاع اقتصادی امروز و چشم انداز آینده نزدیک اقتصاد ژاپن، امری اجتناب ناپذیر است.

در عرصه سهام نیز، بازارهای جهانی روز سه شنبه ۹ آوریل از رکود بی سابقه ای که گرفتار آن بودند، خارج شدند. نرخ شاخص سهام بازارهای اروپایی روز سه شنبه افزایش یافت. تحلیلگران بازار سرمایه می گویند تصمیم دولت ژاپن برای سرمایه گذاری دراز مدت در سهام گوناگون اما، دیدگاه بسیاری از سرمایه گذاران بازارهای آسیایی را تغییر داده و احتمال می رود که خریداری سبدهای گوناگون سهام دولتی ژاپن توسط بانک معظم موسوم به بانک ژاپن، در نهایت به آن منتج شود که سرمایه گذاران ترجیح دهند سرمایه خود را به خارج از آن کشور انتقال دهند. انگیزه چنین اقدامی قاعدتاً تمرکز بانک ژاپن بر سرمایه گذاری های بلند مدت است.

ارزش دلار آمریکا از زمان رونمایی بانک ژاپن از پروژه این دست سرمایه گذاریهای دراز مدت، حدود ۷ درصد بیش از ین ژاپن شد و این افزایش ارزش را تا پایان روز سه شنبه حفظ کرد.

سود اوراق قرضه ده ساله در بازار سهام هلند به ۱ و نیم درصد رسید و سود اوراق قرضه ده ساله در بازار سهام آلمان به ۱ و ۲۸ صدم درصد. این، در قیاس با شاخص این سهام در پایان هفته گذشته، پیشرفت قابل توجهی تلقی می شود.

پایان هفته گذشته(هفته اول آوریل)، رکود بازارهای سهام اروپایی به آن منتج شد که این بازارها پایین ترین نرخ شاخص سهام خود را طی حدود ۹ ماه گذشته ثبت کنند.

گفتنی است که رئیس بانک مرکزی اروپا سال گذشته میلادی طی سخنانی گفت هر تدبیری را که لازم باشد، برای حفظ یورو اتخاذ خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG