لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۶

هشت ایالت در آمریکا روز سه‌شنبه انتخابات مقدماتی برگزار می‌کنند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - هشت ایالت و شهر واشنگتن، پایتخت آمریکا، روز سه شنبه صحنه برگزاری انتخابات مقدماتی حزب دموکرات و جمهوریخواه هستند.

چهار انتخابات مقدماتی قرار بود هفته ها پیش برگزار شود که به دلیل ترس از همه‌گیری ویروس کرونا به تعویق افتاده بود.

این رای‌گیری‌ها برای به دست آوردن نامزدی احزاب در رقابت‌ها برای کسب کرسی‌های مجلس نمایندگان و سنا در انتخابات سراسری سوم نوامبر است.

رای‌گیری‌های سه شنبه ممکن است به جایگاه جو بایدن، معاون پیشین ریاست جمهوری آمریکا، به عنوان نامزد حزب دموکرات در انتخابات نوامبر رسمیت ببخشد.

بایدن که دو دوره معاون باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، بود بیش از ۲۰ رقیب هم حزبی خود را از میدان خارج کرده است.

سناتور برنی سندرز تنها رقیب باقیمانده بر روی برگه‌های آرا است که می‌تواند شمار هیات‌های اعزامی خود به کنوانسیون (مجمع) ملی حزب دموکرات در ماه اوت را افزایش دهد. تعداد هیات های اعزامی سندرز در انتخابات روز سه شنبه می تواند مانع دسترسی بایدن به حد نصاب لازم برای قطعیت یافتن نامزدی‌اش پیش از برگزاری انتخابات بعدی در ماه های ژوئن و ژوئیه شود.

بایدن به ۴۲۵ هیات اعزامی دیگر نیاز دارد تا به حد نصاب ۱۹۹۱ برای کسب نامزدی حزب دموکرات برسد. در انتخابات سه شنبه در جمع ۴۷۹ هیات اعزامی محل رقابت است.

رای دهندگان در ایالت های ایندیانا، مریلند، پنسیلوانیا، و رودآیلند که انتخابات خود را به دلیل شیوع ویروس کرونا به تعویق انداخته بودند امروز راهی حوزه های اخذ رای می شوند یا رای خود را به صورت پستی می دهند. آیوا، مانتانا (مونتانا)، نیومکزیکو، داکوتای جنوبی، و شهر واشنگتن هم که از پیش برای چنین روزی برنامه‌ریزی کرده بودند صحنه برگزاری همزمان انتخابات مقدماتی خواهند بود.

با توجه به اعتراضات خیابانی روزهای اخیر در سراسر ایالات متحده و بازگشایی محدود کسب و کارها ناشی از ویروس کرونا، انتظار می رود نرخ مشارکت پایین تر از معمول باشد، هر چند رای‌گیری‌های پستی نرخ مشارکت را در بعضی ایالت‌ها بالا برده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG