لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۲

گمانه زنی پیرامون محتوای سخنرانی سالانه اوباما


رییس جمهوری آمریکا در سخنرانی سالانه خود خطاب به کنگره این کشور، خواهد کوشید که قانونگذاران هر دو حزب عمده سیاسی آمریکا را برای تقویت اقتصاد آمریکا، ایجاد فرصت های شغلی بیشتر، و حمایت از طبقه متوسط، به همکاری دعوت کند.

باراک اوباما امشب (سه شنبه شب) چهارمین سخنرانی سالانه خود را در مقام رییس جمهوری آمریکا ایراد خواهد کرد. این سخنرانی در حالی ایراد خواهد شد که وی به گفته خود و مشاورانش، از نگرانی اغلب شهروندان آمریکایی در قبال بزرگترین مشکلات این کشور، یعنی وضع اقتصاد و مسئله بیکاری،‌ آگاه است.

مشاوران آقای اوباما در کاخ سفید می گویند وی سخنرانی خود را ماه نوامبر سال گذشته‌ (حدود ۳ ماه پیش) آماده کرده است و احتمال می رود که به مسائلی اشاره کند که وی در جریان رقابت برای انتخاب مجدد به ریاست جمهوری آمریکا نیز به آنها پرداخت.

کاخ سفید اعلام کرده رییس جمهوری آمریکا از دموکرات ها و جمهوری خواهان دعوت خواهد کرد تا با او همکاری کنند و در این راستا به بازسازی زیرساخت های آمریکا، افزایش تولید، و بهینه سازی وضعیت طبقه متوسط بپردازند.

تحلیلگران سیاسی می گویند باراک اوباما به خوبی آگاه است که به رغم انتخاب مجددش به ریاست جمهوری، میزان نارضایی عمومی به سبب عدم توافق قانونگذاران و سیاستگران در واشنگتن بر سر مشکلات جامعه آمریکا، همچنان بالاست.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، می گوید رییس جمهوری آمریکا در سخنرانی سالانه اش از ضرورت عملکرد مثبت واشنگتن برای کمک به رشد اقتصادی سخن خواهد گفت و به تمرکز بر آموزش و کسب مهارت جوانان برای کسب موفقیت در بازار کار پررقابت قرن ۲۱ ام نیز اشاره خواهد کرد.

جان سایدز، استاد دانشگاه جرج واشنگتن، می گوید اوباما حدود دو سال دیگر فرصت دارد تا بسیاری از کارهایی را که قصد انجام آنها را دارد، انجام دهد. آقای سایدز در گفت و گویی با تارنمای انگلیسی صدای آمریکا گفته است که انجام شدن یا نشدن این گونه اقدامات به حضور دموکرات ها در کنگره و تعداد کرسی هایی که ممکن است به دست آورند یا از دست بدهند، بستگی خواهد داشت.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، روز گذشته (دوشنبه) به خبرنگاران گفت که در سخنرانی سالانه سه شنبه شب، نباید منتظر اعلام تصمیم یا تحول تازه ای در خصوص کاهش میزان ذخایر تسلیحات هسته ای کشور از سوی آقای اوباما باشند. این مسئله به دنبال آن مطرح شد که روزنامه نیویورک تایمز گزارش داده بود که احتمال دارد اوباما از فرصت ایراد نطق سالانه خود بهره برد و به تعهد خود به کاهش سلاح های هسته ای اشاره کند.

در حوزه سیاست خارجی، انتظار می رود که رییس جمهوری آمریکا به بازگرداندن نیروهای آمریکایی از افغانستان و واگذار کردن اداره آن کشور به نیروهای افغان اشاره کند و بار دیگر بر تصمیم خود مبنی بر خروج تمامی نیروهای آمریکایی تا پایان سال ۲۰۱۴‌(سال آینده میلادی) از افغانستان تأکید ورزد.

احتمال می رود که اوباما در سخنرانی سالانه اش به اثرات و دستاوردهای جاری بهار عرب نیز اشاره کند. در این حال، انتظار نمی رود که وی رویکرد خود را درقبال سوریه و درگیری مخالفان بشار اسد با نیروهای رژیم وی تغییر دهد؛ درگیری که تاکنون بیش از ۶۰ هزار قربانی گرفته است.

موضوع دیگری که احتمال دارد در سخنرانی سه شنبه شب (امشب) رییس جمهوری ایالات متحده طرح شود، کره شمالی و رابطه ایالات متحده با آن کشور،‌ و همچنین حضور آمریکا در منطقه آسیا ـ اقیانوس آرام است.
XS
SM
MD
LG