لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۱

سربازهای اسرائیلی از پشت دیوارها خواهند دید


دوربین دیواری کمرو تک

یک استار‌ت‌آپ تکنولوژی نظامی ارتش اسرائیل از دستگاهی رادارمحور رونمایی کرده است.

ادعا می‌شود که این دستگاه به سربازان امکان می‌دهد «با وجود دیوارها ببینند». این موضوع پرسش‌هایی مهم را در خصوص رصد و حریم خصوصی افراد ایجاد کرده است.

اینسایدر طبق اطلاعات مندرج در وبسایت شرکت سازنده، خبر داده که xavier 1000 ابزاری پیشرفته است که می‌تواند به واحدهای اطلاعاتی «یک تصویر سه‌بعدی بی‌نظیر از موقعیت» را بدهد و نیز از توانایی «تشخیص اجسام زنده ساکن یا متحرک در پشت دیوار یک ساختمان» برخوردار است. این وسیله همچنین برای عملیات جست‌وجو و نجات قربانیان سوانح‌ به‌کار می‌آید.

بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط شرکت سازنده، کار با این وسیله بسیار ساده است و تنها نیاز به یک کاربر دارد. داده‌ها را نیز می‌توان از طریق وای‌فای به راحتی و با کیفیت بالا منتقل کرد.

شرکت کمرو-تک (camero-tech) مدعی است که این ابزار می‌تواند تا شعاع ۴۱ متری‌ نیز از اکثر دیوارها و مصالح از جمله سیمان و بتن، نفوذ کند.

صفحه لمسی ۲۵ سانتی‌متری این دستگاه، به کاربران امکان می‌دهد که اجسام جاندار را از پشت هر دیواری دیده و حتی نشان دهد که آیا آن جسم، شخصی بالغ است، یا یک‌کودک و یا یک حیوان، حتی قادر است تشخیص دهد که آیا نشسته، ایستاده، و یا دراز کشیده است.

الگوریتم هوش مصنوعی در این دستگاه حتی قادر به رصد حرکات اجسام است.

این دستگاه با ده کیلو وزن دارای یک آنتن تاشو است که قابل جمع‌شدن و بسته‌بندی است. در نتیجه می‌توان آن را به‌ راحتی در هر محیطی قرار داد.

XS
SM
MD
LG