لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۴

مرد ایستاده، یکی دیگر از نمادهای اعتراضی ترکیه


اردم گوندوز (با پیراهن سفید) در تظاهرات سکوت استانبول- ۱۸ ژوئن ۲۰۱۳
اردم گوندوز (با پیراهن سفید) در تظاهرات سکوت استانبول- ۱۸ ژوئن ۲۰۱۳

از اواخر ماه مه معترضان ترکیه میدان تقسیم استانبول را اشغال کرده اند و شهرهای دیگر این کشور نیز میادین بزرگ را صحنه تجمعات اعتراضی کردند. وعده رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه در به رفراندوم گذاشتن احداث مرکز خرید به جای پارک گزی کار به جایی نبرده و معترضان بر خواسته خود یعنی استعفای نخست وزیر پافشاری می کنند.

اعتراض های مردم ترکیه در یک ماه گذشته اشکال فراوانی به خود گرفت، از رقص زنجیروار در خیابان گرفته تا خلق آهنگ های اعتراضی، خواندن سرودها و آوازهای دسته جمعی و نواختن ساز تا کشیدن گرافیتی های رنگارنگ بر در و دیوار شهر با الهام از وقایع روز، مثل زدن اسپری فلفل به صورت بانوی سرخ پوش تا زن جوان دیگری که دستانش را بالا برده و در مقابل فشار قوی آب که از سوی پلیس به روی تظاهرکنندگان گشوده شده ایستادگی می کند. چنین تصاویری الهام بخش پوسترهای فراوانی شده که در شبکه های اجتماعی از جمله اینستاگرام دست به دست می گردد.

کمپین مرد ایستاده تازه ترین نوع از ابتکارات شهروندی است که منبع الهام اعتراضات متعدد نه تنها در ترکیه قرار گرفته بلکه حامیان این اعتراضات در دیگر نقاط جهان را نیز به حمایت از آنان واداشت. مرد تنهایی که با پیراهن سفید و کوله پشتی در کنار پایش، روز دوشنبه هشت ساعت تمام در میدان تقسیم ایستاد و به نقطه ای نامعلوم خیره شد، در ابتدا کنجکاوی ها را برانگیخت اما بعد صدها نفر از او تقلید کردند و در کنار او در سکوت ایستادند و به پرتره بزرگ مصطفی کمال آتاتورک، پدر ترکیه مدرن خیره شدند. اردم گوندوز که حرفه اش بازیگری است و در توییتر به نام «مرد ایستاده» شناخته می شود به روزنامه حریت ترکیه می گوید:‌ «من یک شهروند عادی این کشور هستم. ما می خواهیم صدایمان شنیده شود.»

ده ها تن از این افراد شامگاه سه شنبه به بازداشت پلیس درآمدند. وزیر کشور ترکیه گفت ۶۲ نفر در استانبول، ۲۳ نفر در آنکارا و ۱۳ نفر در اسکی شهیر بازداشت شدند.

کشورهای غربی برخورد خشن پلیس ترکیه با معترضان ضد اردوغان را محکوم کرده اند. اردوغان سه دوره پی در پی است که در انتخابات پیروز می شود و آخرین بار با حمایت ۵۰ درصدی آرا پیروز شد.

منتقدان او را به نادیده گرفتن نظر ۵۰ درصد از جمعیت متهم می کنند که به او رای ندادند. آنان می گویند اردوغان سعی دارد دیدگاه های دینی خود را بر جامعه سکولار ترکیه تحمیل کند.

XS
SM
MD
LG