لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۵

سفیر ایران در سریلانکا: دریافت چای به جای بدهی «تهاتر» نیست، «تفاهم» است


آرشیو
آرشیو

سفیر جمهوری اسلامی ایران در سریلانکا می‌گوید پرداخت بدهی معوقه «حدود ۲۵۱ میلیون دلاری» سریلانکا از طریق دریافت چای «تهاتر» نیست، بلکه «تفاهم» است.

به گزارش ایلنا روز سه‌شنبه ۱۴ دی، هاشم اشجع‌زاده سفیر جمهوری اسلامی در سریلانکا با بیان این که «یادداشت تفاهم میان دو کشور فقط نحوه پرداخت را تغییر داده است» گفت: «تجار دو کشور با هم توافق می‌کنند و بعد به جای انتقال پول از ایران به سریلانکا، این مبلغ از محل بدهی سریلانکا به کشورمان به صادرکننده پرداخت می‌شود.»

او اخبار منتشر شده درباره واردات چای درجه ۲ و ۳ از این کشور به ایران را نادرست خواند و گفت: «اگر چای نامناسب وارد شود، مشکل ناشی از این تفاهم نیست.»

با توجه به بدهی ۲۵۱ میلیون دلاری سریلانکا به ایران، بیش از چهار سال طول خواهد کشید تا این کشور با فرایند تهاتر اصل مبلغ را هشت سال پس از دریافت اصل کالا، با ایران تسویه کند.

این مقام دولت ایران همچنین گفت که برای صادرات بنزین و سوخت ایران به سریلانکا «مذاکراتی در جریان است.»

یکم دی ماه وزیر کشاورزی سریلانکا به خبرگزاری رویترز گفت این کشور قصد دارد هر ماه بخشی از محصول چای تولیدی خود را به ارزش پنج میلیون دلار برای بازپرداخت بدهی نفتی، که مربوط به چهار سال پیش است، به ایران ارسال کند.

سریلانکا در مجموع ۲۵۱ میلیون دلار بابت واردات نفت به تهران بدهکار است. با این حساب ۵۰ ماه طول خواهد کشید تا این کشور با فرایند تهاتر اصل مبلغ را هشت سال پس از دریافت اصل کالا، با ایران تسویه کند.

مسعود دانشمند، عضو اتاق بازرگانی ایران، دوازدهم دی ماه گفت که چای نامرغوب و درجه دو و سه سریلانکا به جای پول نفت داده می‌شود و «تهاتر به این شکل به غیر از زیان برای ما چیزی ندارد.»

پیش‌تر، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفته است که یکی از محورهای مذاکره ایران در جریان مذاکرات احیای برجام در وین، تضمین‌هایی برای فروش نفت است.

خودداری جمهوری اسلامی از پیوستن به «اف‌ای‌تی‌اف» مناسبات تجاری ایران با جهان را با دشواری مواجه کرده است.

XS
SM
MD
LG