لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۶

ادامه بحران در سریلانکا؛ رئیس جمهوری موقت وضعیت اضطراری اعلام کرد


نمایندگان و فعالان اتحادیه‌های تجاری در کلمبو، سریلانکا. ١٨ ژوئیه ٢٠٢٢
نمایندگان و فعالان اتحادیه‌های تجاری در کلمبو، سریلانکا. ١٨ ژوئیه ٢٠٢٢

رئیس جمهوری موقت سریلانکا روز دوشنبه با اعلام وضعیت اضطراری اختیارات گسترده‌ای برای خود درنظر گرفت.

این در حالی است که قرار است روز چهارشنبه پارلمان سریلانکا با تشکیل جلسه‌ای، رئیس جمهوری جدید این کشور را برگزیند.

رانیل ویکرمسینگه روز جمعه و به دنبال فرار گوتابایا راجاپاکسا و استعفایش در پی ماه‌ها اعتراضات به فروپاشی اقتصادی سریلانکا، به طور موقت رئیس جمهوری این کشور شده است.

اعلام وضعیت اضطراری از سوی ویکرمسینگه همزمان با گسترش دامنه اعتراضات و افزایش تقاضاها جهت استعفای او در غالب نقاط سریلانکا است.

رئیس جمهوری موقت این کشور آسیایی با انتشار بیانیه‌ای گفت مذاکرات برای بسته کمکی صندوق بین‌المللی پول در حال نهایی‌شدن است.

او ضمن وعده کمک به مردم و برداشتن گام‌های لازم جهت حل بحران کمبود سوخت و بنزین هشدار داد «عناصری در جامعه» به دنبال مختل کردن صلح هستند.

هنوز صندوق بین‌المللی پول درباره اظهارات ویکرمسینگه اظهار نظر نکرده است.

احزاب سیاسی سریلانکا نیز هیچ واکنشی به این گفته‌های رئیس جمهوری موقت کشورشان نشان نداده‌اند.

سریلانکا پول کافی برای واردات اقلام و مایحتاج اساسی همچون غذا، کود شیمیایی، دارو، و سوخت برای جمعیت ٢٢ میلیونی‌اش را ندارد و همین مساله سبب شده این کشور در ماه‌های اخیر صحنه اعتراضات گسترده‌ای شود که در روزهای گذشته با ورود معترضان به محل اقامت و کار رئیس جمهوری و نخست‌وزیر به اوج خود رسید.

معترضان رئیس جمهوری سابق و اطرافیانش را متهم به برداشتن پول از خزانه دولت به مدت سال‌ها و تسریع فروپاشی کشور از طریق سوءمدیریت اقتصادی می‌کنند. اطرافیان راجاپاکسا اتهامات مربوط به فساد را رد می‌کنند اما خود او اذعان کرده برخی از سیاست‌هایش به فروپاشی کنونی کمک کرده است.

XS
SM
MD
LG