لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۲

ادامه بحران سریلانکا؛ معترضان کاخ ریاست جمهوری را ترک کردند


معترضان در حال ترک کاخ ریاست جمهوری به دنبال انتشار خبر خروج وی از کشور. ۱۴ ژوئیه ٢٠٢٢
معترضان در حال ترک کاخ ریاست جمهوری به دنبال انتشار خبر خروج وی از کشور. ۱۴ ژوئیه ٢٠٢٢

معترضان سریلانکایی روز پنجشنبه تخلیه ساختمان‌های دولتی را که طی روزهای اخیر تسخیر کرده‌اند، آ‌غاز کردند و سربازان ارتش نیز تدابیر امنیتی در اطراف پارلمان این کشور را تشدید کردند.

این در حالی است که گوتابا راجاپاکسا، رئیس جمهوری، روز چهارشنبه تحت فشار معترضان خشمگین از فروپاشی اقتصادی، از این کشور گریخت. اما خودداری وی از استعفا علیرغم وعده‌ قبلی‌اش و اقدام او مبنی بر انتصاب نخست‌وزیر به عنوان رهبر موقت، خشم معترضان را بیش از پیش برانگیخته است.

معترضان خواهان استعفای رئیس جمهوری و نخست‌وزیر و ایجاد یک دولت وحدت ملی برای رسیدگی به فاجعه اقتصادی جاری در این کشور هستند. اما به نظر می‌رسد عدم اتحاد نیروهای مخالف و سردرگمی درباره رهبر جایگزین سبب شده هیچ راه‌حلی فوری در دسترس نباشد.

در همین حال، یک مقام رسمی که نخواسته نامش فاش شود گفته است رئیس جمهوری روز پنجشنبه مالدیو را به مقصد سنگاپور ترک کرده است.

اما خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع مطلع گزارش داده رئیس جمهوری سریلانکا نامه استعفای خود را اواخر روز پنجشنبه و دقایقی پس از ورود به سنگاپور از طریق ایمیل به رئیس پارلمان ارسال کرده است. به گفته این منبع، هنوز مشخص نیست آیا استعفای رئیس جمهوری سریلانکا از طریق ایمیل می‌تواند پذیرفته شود یا نه.

ماه‌ها اعتراضات در سریلانکا، در روزهای اخیر با ورود تظاهرکنندگان به دفتر و اقامتگاه رسمی رئیس جمهوری و نخست‌وزیر این کشور به اوج خود رسید.

معترضان راجاپاکسا و اطرافیانش را متهم به برداشتن پول از خزانه دولت به مدت سال‌ها و تسریع فروپاشی کشور از طریق سوءمدیریت اقتصادی می‌کنند. اطرافیان راجاپاکسا اتهامات مربوط به فساد را رد می‌کنند اما خود او اذعان کرده برخی از سیاست‌هایش به فروپاشی کنونی کمک کرده است.

XS
SM
MD
LG