لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۲

هفت برابر شدن نرخ ارز ترجیحی شیرخشک؛ تولید احتمالا در ماه‌های آینده متوقف می‌شود


آرشیو
آرشیو

رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک نوزاد روز پنجشنبه هفتم دی، گفت که نرخ ارز ترجیحی شیرخشک با دستور بانک مرکزی «هفت برابر» شد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، هانی تحویل‌زاده، رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک نوزاد، اعلام کرد که «نرخ ارز ترجیحی که به واردات مواد اولیه برای تولید شیرخشک در داخل کشور تعلق می‌گیرد، از ۴۲۰۰ تومان به ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان صعود کرد».

وی هشدار داد که با توجه به فشار بر تولید کنندگان برای پرداخت مابه التفاوت ارز ترجیحی قبل از ترخیص مواد اولیه از گمرک از یک طرف و اجبار به رعایت قیمت‌های دستوری از طرف دیگر، ماه‌های آینده تولید شیرخشک متوقف خواهد شد.

آقای تحویل‌زاده گفت که بانک مرکزی با ارسال نامه‌ای به شرکت‌ها، ابلاغ کرده است که تولیدکنندگان از زمان رسیدن مواد اولیه به گمرک، تنها دو ماه برای پرداخت مابه التفاوت ۷ برابری ارز وقت دارند.

وی افزود: این در حالی‌است که ترخیص مواد اولیه، تولید و فروش محصول و دست‌یابی به نقدینگی دست‌کم هشت ماه طول می‌کشد.

رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک نوزاد تاکید کرد: «در کنار همه اینها، موضوع قیمت‌گذاری دستوری که از سوی سازمان غذا و دارو بر تولیدکنندگان تحمیل شده، نارضایتی گسترده‌ای را رقم زده است».

وی دلیل اصلی تعطیلی احتمالی تولید شیرخشک نوزاد را تعیین قیمت دستوری سازمان غذا و دارو دانست و گفت: « این به ضرردهی شرکت‌ها می‌انجامد و تداوم این رویه به تعطیلی تولید خواهد انجامید».

آقای تحویل‌زاده تخمین زد که صنعت تولید شیر خشک نوزاد برای تداوم تولید در سال آینده نیاز به دریافت ۵.۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات با بازپرداخت یک ساله دارد.

وی درباره واردات ۱۴ میلیون عدد شیر خشک که از طریق هشت شرکت فوریتی از مبدا ترکیه قرار بود وارد بازار شود، گفت: «این شیر خشک‌ها روز ۲۰ مهر و در روزهای اوج کمبود شیر خشک وارد شد اما به دلیل پاره‌ای از مسائل تاکنون توزیع نشده است». با این حال، توضیحی در مورد این که مسائل چه بوده است، نداد.

هانی تحویل زاده ادعا کرد که مصرف کنندگان تصور می‌کنند کمبود تولید شیرخشک نوزاد وجود دارد «اما از آنجا که عرضه شیر خشک در داروخانه‌ها با بیمه سلامت گره خورده، این کار به آسانی انجام نمی‌شود».

وی همچنین ادعا کرد که قیمت کنونی هر قوطی شیر خشک تولید داخل در بازار «بین ۱۴۰هزار تا ۱۵۰هزار» و قیمت شیر خشک وارداتی بین «۱۸۵هزار تا ۲۲۰هزار تومان» برای هر قوطی است.

در پی بحران شیرخشک در ماه‌های اخیر، سازمان غذا و دارو زیرمجموعه وزارت بهداشت جمهوری اسلامی فروش شیرخشک در داروخانه‌های ایران از پنج‌شنبه ۲۰ مهر را تنها با ارائه کد ملی نوزاد ممکن دانست.

در ماه‌های اخیر، دولتی‌ها بارها از برطرف شدن بحران در این حوزه خبر دادند در حالی که گزارش‌های مردمی این موضوع را رد می‌کند.

XS
SM
MD
LG