لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۲

اسپانيا خريد نفت ايران را متوقف کرد


اسپانيا خريد نفت ايران را متوقف کرد
اسپانيا خريد نفت ايران را متوقف کرد

وزارت امور خارجه اسپانيا روز سه شنبه اعلام کرد به دليل تحريم های اتحاديه اروپا عليه برنامه اتمی ايران از آخر ماه فوريه واردات نفت ايران را متوقف کرده است. همان روز رسانه های دولتی ايران گزارش دادند جمهوری اسلامی در واکنش به تحريم نفتی اروپا، صادارت نفت به اسپانيا را قطع کرده است. بنا به گزارشها ژاپن نيز در راستای اجرای تحريم ها همچنان به کاهش نفت خام وارداتی خود از ايران ادامه می دهد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از يک سخنگوی وزارت امور خارجه اسپانيا می گويد اسپانيا از آخر ماه فوريه از ايران نفت وارد نکرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه اسپانيا اين اقدام را ناشی از حمايت کشورش از تحريمهای اتحاديه اروپا خوانده و افزوده است به دليل تحريم های مالی عليه ايران نيز پرداخت پول نفت خريداری شده با مشکل روبرو شده بود.

در همين حال رسانه های دولتی ايران اعلام کردند تهران در واکنش به تحريم های اتحاديه اروپا، صادرات نفت به اسپانيا را متوقف کرده است و در حال بررسی متوقف کردن صدور نفت به آلمان و ايتاليا است. اقدامی که گفته می شود قدرت نمايی تهران در آستانه گفتگو با گروه پنج بعلاوه يک است.

ايران در سال گذشته سومين تامين کننده نفت اسپانيا بود.

شرکت های يونانی نيز قبلا اعلام کردند تحريم های گسترده عليه ايران، پرداخت پول نفت خريداری شده از آن کشور را مشکل کرده است، به همين دليل يونان خريد نفت از ايران را متوقف کرده است.

در همين حال واحدهای تجاری ژاپن همانند پالايشگاه های آن کشور از ماه آوريل ميزان نفت خام وارداتی خود از ايران را کاهش می دهند. به اين ترتيب ژاپن روزی ۶۰ هزار بشکه نفت از واردات خود از ايران کاسته است؛ ژاپن که در ژانويه و فوريه ۲۸ درصد از واردات نفت خود از ايران را کاهش داده بود در ماه آوريل ۱۸ و نيم درصد ديگر از واردات نفت خود کم می کند.

ايران که دومين توليدکننده نفت کشورهای اوپک است روزانه حدود ۳ ميليون و ۵۰۰ هزار بشکه نفت توليد می کند که تقريبا ۲ ميليون و ۵۰۰ هزار بشکه آن را صادر می کند.

نفت صادارتی ايران به کشورهای عضو اتحاديه اروپا؛ بويژه يونان، ايتاليا و اسپانيا، صادر می شد.

XS
SM
MD
LG