لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۹

ايران نفت خود را به خريداران آسيايی نسيه ميفروشد


ايران نفت خود را به خريداران آسيايی نسيه ميفروشد
ايران نفت خود را به خريداران آسيايی نسيه ميفروشد

جمهوری اسلامی ايران بمنظور مقابله با تحريم نفتی غرب، برای خريداران نفت خود تسهيلات اعتباری ارائه می دهد و به عبارتی، نفت را نسيه می فروشد.

تحليلگران می گويند به دليل تحريم ايران و سوريه، و نياز شديد اين دو کشور به دلار آمريکا که بخشی از آن را در بازار سياه عراق تهيه می کنند، دينار عراقی به رغم افزايش توليد و صادرات نفت آن کشور، بخش عمده ای از ارزش خود را از دست داده است.

جمهوری اسلامی ايران بمنظور مقابله با تحريم خريد نفت ايران از سوی غرب، و تشويق مشتريان به خريد نفت از ايران، دست به اقدام جديدی زده و برای خريداران عمدتاً آسيايی خود تسهيلات اعتباری قابل توجهی فراهم ساخته است.

مقامات نفتی ميگويند که جمهوری اسلامی ايران به مشتريان نفتی خود، از جمله چين و هند، تا ۱۸۰ روز وقت داده است تا پول نفت خريداری شده را بپردازند.

در واقع جمهوری اسلامی ايران، برای جلب مشتريان نفتی جديد، ميانگين قيمت فروش هر بشکه نفت خود را حدود يک دلار و نيم کاهش داده است.

ولی با توجه به آنکه کشورهای حوزه اتحاديه اروپا، ترکيه، ژاپن، کره جنوبی، و چين اعلام کرده اند که خريد نفت از جمهوری اسلامی را بشدت کاهش داده اند، بسياری از کارشناسان و تاجران نفتی اعتقاد دارند که تسهيلات اعتباری به تنهايی قادر نخواهند بود مشکل فروش نفت جمهوری اسلامی ايران را برطرف سازند.

با وجود سخنان اين هفته محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری ايران، مبنی بر آنکه اندوخته های ارزی کشور تا ميزانی است که بتواند، حتی بدون صادر کردن يک بشکه نفت، کشور را تا سه سال ديگر اداره کند، بسياری از تحليلگران ميگويند که مشکلات ارزی و نفتی موجود، تهران را در مذاکرات اتمی اين هفته با کشورهای گروه پنج بعلاوه يک، در موضع قابل انعطاف تری قرار داده است.

تحريم های غرب عليه برنامه اتمی ايران و سرکوب ۱۳ ماهه مرگبار دولت سوريه عليه شهروندان اين کشور، که منجر به کمبود دلار در اين دوکشور شده، صدمات عمده ای به ارزش برابری دينار عراق نيز وارد آورده است. با وجود ميلياردها دلار درآمد نفتی ماهانه عراق، نياز به دلار در ايران و سوريه، اخيراً ارزش برابری دينار، واحد پولی عراق، را در مقابل پول سبز آمريکا، کاهش داده است.

چند سال بود که ارزش دينار مقابل دلار آمريکا ثابت مانده بود، و هر دلار آمريکا در برابر هزار و ۱۶۰ دينار عراقی داد وستد ميشد. ولی هفته گذشته ارزش هر دلار آمريکا به هزار و ۲۳۰ دينار، روز سه شنبه به هزار و ۳۲۰ دينار، و روز چهارشنبه با کمی کاهش به هزار و ۲۷۰ دينار افزايش يافت.

رييس بانک مرکزی عراق ميگويد که در سال جاری تقاضا برای دلار آمريکا بين ۴۰ تا ۵۰ درصد در آن کشور، بالا رفته است.

XS
SM
MD
LG