لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۵

یورش به شرکت اسپانیایی مظنون به نقض تحریم ایران


بنا به گزارش روزنامه وال استریت ژورنال، نیروهای امنیتی اسپانیا به دفتر شرکتی که به صادرات دستگاه ها و تجهیزاتی به ایران متهم شده است ، هجوم بردند. گفته می شود احتمال استفاده از این تجهیزات در برنامه اتمی تهران وجود دارد.

وزارت دارایی اسپانیا اعلام کرده این شرکت به ارسال ماشین آلات از مسیر ترکیه به ایران مظنون است. این تجهیزات برای ساختن پروانه توربین تولید انرژی مورد استفاده قرار می گیرند.

وزارت دارایی اعلام کرده است ماموران گمرک و پلیس اسپانیا در اوایل ماه جاری اسناد این شرکت واقع در چهارصد کیلومتری شمال مادرید را توقیف و تعدادی از مقامات آن را بازداشت کرده اند.

بازداشت شدگان با اتهاماتی همچون قاچاق روبرو هستندو احتمال دارد تا به شش سال زندان و جریمه نقدی محکوم شوند. وزارت دارایی جزئیاتی در مورد اسامی شرکت ها و یا افراد بازداشت شده در اختیار رسانه ها قرار نداده است. درخواست این شرکت در سال ٢٠٠٩ برای اخذ مجوز برای صادرات این ماشین آلات از سوی مقامات مسئول اسپانیا رد شده بوده است.

ارزش این ماشین آلات حدود یک میلیون یورو (١̷٣ میلیون دلار) ارزیابی شده است و مقامات معتقدند که این تجهیزات پیش از ارسال به ایران، به شرکتی در استانبول فرستاده شده است.

اتحادیه اروپا و ایالات متحده برای توقف فعالیت های اتمی ایران تحریم های سنگینی علیه این کشور اعمال کرده اند. شرکت هایی که این تحریم ها را نقض می کنند و فن آوری هایی با کاربردهای دوگانه نظامی و غیرنظامی به ایران صادر می کنند، هدف مجازات های بین المللی قرار می گیرند.
XS
SM
MD
LG