لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۳

سیگار از اسپانیا می رود؟


سیگار از اسپانیا می رود؟
سیگار از اسپانیا می رود؟

تا سه روز دیگر، اسپانیا شاهد اجرای یکی از سخت ترین قوانین ضد استعمال دخانیات در اروپا خواهد بود. بر اساس مقررات جدید، استعمال دخانیات در برخی از اماکن عمومی منع می شود. به همین دلیل، در آستانه سال نو، صاحبان رستوران ها و بارها نگران از دست دادن مشتریان خود هستند.

قانون منع استعمال دخانیات در رستوران ها و بارها در اسپانیا که از روز یکشنبه -دوم ژانویه- به مورد اجرا گذاشته می شود، تا این کشور را نیز با مقررات اتحادیه اروپا در این زمینه همگام سازد . اما شدت آن باعث نارضایتی سیگاری های اسپانیائی از«دخالت دولت در آزادی های فردی» شده است.

یک شهروند سیگاری اسپانیایی در این باره می گوید «واقعا احمقانه است که رستوران و بار می توانند سیگار و توتون بفروشند، چون ۹۰ درصد قیمت هر پاکت سیگار، مالیات دولت است، ولی ما نمی توانیم در همان اماکن سیگار بکشیم!»

قیمت هر پاکتِ سیگار در اسپانیا،۵ یورو، یا تقریبا ۹ هزار تومان است و به نظر میرسد مدیران اماکن عمومی هم دلخوشی از مقررات جدید ندارند.

یک صاحب رستوران معتقد است «با اجرائی شدن این مقررات، ما رستوران دارها هم زیان می کنیم چون مردم می خواهند وقتی به رستوران یا بار می روند و غذا و مشروب میخورند، سیگار هم دود کنند.»

بر اساس مقرارت جدید در اسپانیا که در مواردی شدیدتر از سایر کشورهای اروپایی است، استعمال دخانیات در مدارس و استادیوم های ورزشی هم به زودی ممنوع خواهد شد.

برخی از اسپانیایی ها که نمی توانند مثبت بودن این قانون جدید رو نفی کنند، به جنبه دیگری از آن اشاره می کنند. برای مثال، زنی که مسئول میز اطلاعات در یکی از بیمارستان های مادرید است، می گوید «از یک طرف، باعث خوشحالی است که سیگار کشیدن حتی نزدیک مدارس و بیمارستان ها ممنوع می شود. از طرف دیگر، شکایت سیگاری ها را هم درک می کنم که معتقدند با این کار آزادی و حق انتخاب شان سلب می شود.»

اتحادیه اروپا و اسپانیا تلاش می کنند شکاف بزرگ میان خود و آمریکا در زمینه مبارزه با مصرف دخانیات را کم کنند. در حالی که استعمال دخانیات دلیل اصلی بیماری هایی نظیر سکته قلبی، آسم، و سرطان است، تقریبا یک سوم جمعیت ۴۶ میلیون نفری اسپانیا سیگاری هستند.

XS
SM
MD
LG