لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۵۶

دولت اسپانیا جلوی همه‌پرسی استقلال کاتالونیا را گرفت


تظاهرات استقلال طلبان کاتالونیا – بارسلون، ۲۷ مهر
تظاهرات استقلال طلبان کاتالونیا – بارسلون، ۲۷ مهر

دولت مرکزی اسپانیا روز دوشنبه نخستین گام را در راه سد کردن «مشاوره شهروندان کاتالونیا» برداشت. منطقه نیمه‌خودمختار کاتالونیا درنظر دارد ماه آینده «مشاوره شهروندان کاتالونیا» را به جای رفراندوم کامل برای استقلال از اسپانیا برگزار کند.

منطقه ثروتمند کاتالونیا در شمال شرقی اسپانیا اواسط مهرماه طرح برگزاری همه‌پرسی برای استقلال را که قرار بود روز نهم نوامبر انجام شود لغو کرد؛ اما گفت یک رأی‌گیری غیرالزام‌آور برگزار خواهد کرد که هر کس در صورت تمایل می تواند در آن شرکت کند.

به گزارش رویترز، ماریانو راهوی، نخست وزیر اسپانیا گفته اگر این اقدام غیرقانونی تشخیص داده شود، جلوی آن را خواهد گرفت. وی روز دوشنبه نظر «شورای دولت» را در این باره جویا شد – گامی که در واقع از آن به نخستین اقدام قانونی در جلوگیری از رأی‌گیری تعبیر شده.

نخست وزیر اسپانیا در بیانیه‌ای که روز دوشنبه روی وبسایتش منتشر کرد، از شورای دولت خواسته تا راجع به «مشاوره شهروندان کاتالونیا» فوراً اظهارنظر کند، تا در نشست روز جمعه کابینه در این در باره تصمیم گیری شود.

زبان و فرهنگ منطقه کاتالونیا از اسپانیا جداست. جنبش دیرپای استقلال طلبی مردم آن منطقه در یک دهه گذشته شدت بیشتری گرفته، که یکی از عوامل آن بحران اقتصادی اسپانیا و عدم توجه به درخواست منطقه برای استقلال داخلی و خودمختاری بیشتر بوده است.

دادگاه قانون اساسی کاتالونیا به درخواست دولت اسپانیا، رأی گیری درباره استقلال را غیرقانونی اعلام کرده است. اعلام نظر نهایی دادگاه قانون اساسی در این مورد ممکن است سال‌ها به طول بیانجامد.

XS
SM
MD
LG