لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۴۸

اسپانیا، فرانسه و پرتغال بر سر اتصال خط لوله گاز به توافق رسیدند


پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا، روز پنجشنبه ۲۰ اکتبر اعلام کرد که اسپانیا، فرانسه و پرتغال برای ساخت یک خط لوله انرژی - که شبه جزیره ایبری را به بقیه اروپا متصل می‌کند - به توافق رسیده اند و این یعنی احیای پروژه‌ای که پاریس مدت ها در برابر آن مقاومت کرده بود.

پروژه‌ی جدید که سانچز آن را «دالان انرژی سبز» نامید، جایگزین طرح قبلی به نام «مید کَت» خواهد شد که یک دهه پیش طراحی شد ولی در سال ۲۰۱۹ به دلیل مسائل قانونی و بودجه کنار گذاشته شد.

اما از آن جا که روسیه در واکنش به تحریم‌های ناشی از تهاجمش به اوکراین، تحویل گاز به بیشتر کشورهای اروپایی را متوقف کرده است، علاقه به اتصالی که بتواند ذخایر مورد نیاز را از اسپانیا به بقیه‌ی اروپا برساند، افزایش یافته است.

با افزایش شدید قیمت انرژی، مادرید به شدت برای احیای این پروژه تلاش کرد و در این راه از حمایت کامل برلین برخوردار بود که شاهد توقف تحویل گاز روسیه از طریق یک خط لوله ی کلیدی به مدتی نامعلوم است.

سانچز، در آستانه‌ ورود به نشست اتحادیه‌ اروپا درباره بحران انرژی گفت: «ما با پروژه‌ی جدیدی به نام «دالان انرژی سبز» موافقت کردیم تا شبه جزیره ایبری را به فرانسه و در نتیجه به بازار انرژی اروپا - در فاصله میان بارسلونا و مارسی - متصل ‌کند.» و اضافه کرد که این خط لوله هیدروژن و گاز را «در دوره‌ گذاری که مورد نیاز بازار انرژی اروپا است» جا‌به‌جا خواهد کرد.

اسپانیا در حال حاضر شش پایانه گاز طبیعی مایع دارد که گازی را که از طریق دریا به آن‌ها وارد می شود، پالایش می‌کنند .

XS
SM
MD
LG