لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۲

تظاهرات طرفداران استقلال کاتالونیا


طرفداران استقلال کاتالونیا با حضور در خیابانهای بارسلونا خواستار آزادی دو تن از رهبران استقلال طلب ایالت شدند که از روز دو شنبه با رای دادگاه فدرال اسپانیا به اتهام تحریک مردم و جدائی طلبی، زندانی شده اند.

استقلال طلبان می گویند انتظار داشتند با اعلام رای مردم ایالت به استقلال در همه پرسی ماه پیش، آزادی های حکومت محلی باید بیشتر شود نه آنکه آنها را محدود سازند.

در مادرید دولت مرکزی از روز شنبه فرایندی حقوقی را آغاز کرده است تا درنهایت اختیارات و قدرت های جاری حکومت محلی کاتالونیا را از آن ایالت سلب کند و کنترل و اداره آنجا را خود به دست بگیرد.

طرفداران استقلال از این اقدام دولت مرکزی ابراز ناخشنودی می کنند.

به پیش بینی یک کارشناس علوم سیاسی مردم کاتولونیا در اعتراض به برخورد مادرید، به نافرمانی مدنی روی می آورند.

جوزف کاستا دانشمند علوم سیاسی گفت: «به نظرم نافرمانی مدنی می تواند مرحله بعدی باشد. تا آنجا که مشخص است جنبش استقلال طلبی کاتالونیا از خشونت پرهیز دارد.»

رهبر استقلال طلبی کاتالونیا با متهم کردن دولت مرکزی به کودتا علیه ایالت او، می گوید به رغم مخالفت مادرید برای استقلال ایالت خواهد جنگید.

کارلوس پوجدمان رهبر استقلال طلبی کاتالونیا گفت: «پیامی برای اروپا دارم. نه تنها برای رهبران سیاسی بلکه برای همه مردم اروپا. برادران و خواهرانی که در شهروندی اروپا مشترکیم. اگر ارزشهای بنیادین اروپائی در کاتالونیا به خطر می افتد باید گفت که در اروپا هم به خطر می افتد. تصمیم دموکراتیک در باره آینده یک ملت جرم نیست. این جرم دانستن، خلاف بنیادهائی است که به اروپا با همه تنوع هایش وحدت بخشیده است. ما به اروپای دموکراتیک و صلح طلب معتقدیم . منشور حقوق بشر نیز از نظر ما حمایت می کند. ما در کاتالوینا برای همان چیزهائی می جنگیم که شما در اروپا. ما به نبردمان ادامه خواهیم داد.»

سنای مادرید این هفته در باره اداره مستقیم کاتالونیا از مرکز، رای گیری خواهد کرد و این نخستین بار است که قدرت حکومت محلی محدود می شود.

رویاروئی مادرید با استقلال طلبان کاتالونیا اکنون وارد مرحله حساسی شده و هر آن ممکن است بر دامنه تنش ها افزوده شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG