لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۲

رهبر منطقه کاتالونیا از پارلمان خواست نتیجه همه‌پرسی را تعلیق کند


با اینکه رهبر منطقه کاتالونیا در پارلمان محلی این منطقه از نمایندگان خواست نتیجه همه پرسی را معلق کنند اما همین موضع او هم نخست وزیر اسپانیا را راضی نکرده است.

روز سه شنبه ۱۷ مهر، «کارلوس پوجدمون» رهبر منطقه کاتالونیا در پارلمان محلی حاضر شد. پیشتر ابراز نگرانی شده بود که با پذیرش نتیجه همه پرسی آغاز استقلال کاتالونیا را اعلام کند اما آقای پوجدمون گفت: رای مردم برای استقلال را پیگیری خواهد کرد، اما اول سعی دارد با دولت مرکزی مذاکره کند.

برخی اظهارات رهبر منطقه کاتالونیا را نوعی عقب نشینی تلقی کردند. با این حال او بیانیه استقلال منطقه کاتالونیا از اسپانیا را به صورت نمادین امضا کرد.

ده روز پیش به رغم مخالفت دولت مرکزی، کاتالونیا همه پرسی استقلال برگزار کرد که با برخورد شدید دولت اسپانیا روبرو شد با اینحال نود درصد از چهل درصد واجدین شرایط شرکت در آن انتخابات به استقلال کاتالونیا رای دادند.

بعد از مقام های اسپانیا، در روزهای گذشته مقام های اتحادیه اروپا نیز خواستار تعلیق نتیجه این همه پرسی از سوی رهبران کاتالونیا شده بودند.

روز چهارشنبه، «ماریانو روخای» نخست وزیر اسپانیا در واکنش به اظهارات منطقه کاتالونیا ضمن استقبال از موضع او، گفت دولت از مقام‌های کاتالونیا بطور رسمی خواستار شفافیت بیشتر درباره اعلام استقلال این منطقه در اسپانیا می شود.

بنابر بندی در قانون‌اساسی اسپانیا، دولت این کشور می‌تواند دولت محلی را خلع قدرت کند.

آقای راخوی گفت: آنچه در روزهای آینده رخ می‌دهد به پاسخ دولت محلی بستگی دارد.

در تازه ترین رویداد، فرانسه از مقامات دولت مرکزی اسپانیا و دولت محلی کاتالونیا خواست برای حل اختلافات موجود در زمینه استقلال کاتالونیا مذاکره کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG