لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۸

تظاهرات «اکثريت خاموش» کاتولونيا


Spain Catalonia
Spain Catalonia

بر اساس گزارش ها تظاهرکنندگان که خود را «اکثريت خاموش» کاتولونيا می نامند، در اعتراض به رهبران کاتالونيا که خواهان استقلال اين منطقه از خاک اسپانيا هستند، با حمل پرچم ملی اسپانيا در مقابل مقر پليس سرود «زنده باد اسپانيا» را می خواندند.

در اين تظاهرات برخی معترضان خواهان بازداشت کارلس پوجدمون، رئيس دولت منطقه خودمختار کاتالونيا به اتهام برگزاری همه پرسی استقلال بدون اعتنا به مخالفت دولت مرکزی و دستگاه قضايی اسپانيا شدند.

ماريانو راخوی، نخست وزير اسپانيا يکبار ديگر قوياً هشدار داد که اگر کاتالونیا اعلام استقلال کند برای مقابله در استفاده از قدرت هائی که قانون اساسی تفویض کرده است تردیدی بخود راه نمی دهد . آقای راخوی می گويد، اميدوار است استقلال طلبان کاتالونيا هر چه زودتر تهديد خود به اعلام استقلال را پس بگيرند.

کاتالونيا در حالی شاهد حرکت های اعتراضی طرفداران ماندن در اسپانيا هستند که يک هفته بيشتر از برگزاری همه پرسی استقلال اين منطقه نمی گذرد، همه پرسی ای که در آن بر اساس آمار دولت منطقه ای حدود ۹۰ درصد جمعيت آن به استقلال کاتالونيا رأی آری داده اند.

تظاهرات طرفداران ماندن در اسپانيا توسط يک گروه اصلی کاتالون موسوم به «جامعۀ مدنی کاتولونيا » سازماندهی شده بود.

مبارزات استقلال طلبانۀ کاتالونيا به قرنها پيش باز می گردد. اين منطقه زبان و فرهنگ مستقل خود را دارد و احساسات جدايی طلبانه بويژه در سال های اخير در اثر فشارهای اقتصادی چند برابر شده است. کاتالونيا با ۷ ميليون و نيم جمعيت به لحاظ وسعت با بلژيک مقايسه می شود، و از نظر اقتصادی در اسپانيا در جايگاه پنجم قرار دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG