لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۹

پرتاب موفقیت آمیز «فالکون ۹» به فضا، چهار ماه پس از آخرین ناکامی


پرتاب «فالکن ۹» از یک پایگاه نیروی هوایی در کالیفرنیا
پرتاب «فالکن ۹» از یک پایگاه نیروی هوایی در کالیفرنیا

شرکت «فناوری های اکتشاف فضایی» موسوم به «اسپیس‌ اکس»، روز شنبه، موشک تجاری «فالکون ۹» خود را از ایالت کالیفرنیا به فضا پرتاب کرد. این اولین پرتاب موفقیت آمیز فالکون ۹ پس از فاجعه بیش از چهار ماه پیش در ایالت فلوریدا است که موشک بر روی سکوی پرتاب دچار آتش‌سوزی شد.

بنا به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، شرکت اسپیس‌ اکس موشک «فالکون ۹» خود را صبح روز شنبه، ۲۵ دی ماه، از پایگاه نیروی هوایی «وندن‌برگ» در نزدیکی شهر «لامپوک» در ایالت کالیفرنیا با موفقیت به فضا پرتاب کرد.

بار این موشک در پرواز روز شنبه شامل ۱۰ ماهواره برای شرکت ارتباطات ایریدیوم» بود، که در زمینه ارائه خدمات صدا و تصویر و ارتباطات ماهواره‌ای فعالیت می‌ کند، و در حال جایگزین کردن تمامی شبکه ارتباطاتی خود با نسل جدیدی از ماهواره های تجاری است.

۱۰ ماهواره نسل Iridium NEXT که در راکت «فالکن ۹» جاسازی شده اند تا به مدار فرستاده شوند
۱۰ ماهواره نسل Iridium NEXT که در راکت «فالکن ۹» جاسازی شده اند تا به مدار فرستاده شوند

فالکون ۹ نوعی «راکت حامل» محسوب می شود که برای فرستادن فضاپیما یا دیگر محموله های مورد استفاده در فضا از آن استفاده می شود. این موشک طی دو مرحله به فضا فرستاده می شود. مرحله اول شامل ترک سکوی پرتاب و مرحله دوم شامل جدا شدن بارهای اضافی، از جمله مخازن سوخت لازم برای ترک سکو، در نیمه مسیر است.

استفاده از «راکت های حامل» دو مرحله ای، به کاهش هزینه های پرتاب ماهواره به مدار بسیار کمک می کند؛ چرا که کاهش وزن راکت یا موشک، حتی در نیمه مسیر، به کاهش چشمگیری در مصرف سوخت برای رسیدن به مدار مورد نظر منجر می شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG