لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۹

تاکید آمریکا بر روابط استراتژیک با کره جنوبی


تاکید آمریکا بر روابط استراتژیک با کره جنوبی
تاکید آمریکا بر روابط استراتژیک با کره جنوبی

فرستاده آمریکا به سئول بار دیگر برحمایت ایالات متحده از کره جنوبی تاکید کرد.

استیفن بازورت دیپلمات ارشد آمریکایی و کارشناس امور کره روز چهارشنبه پیش از آن که سئول را به مقصد پکن ترک کند، گفت «مردم و رهبران کره جنوبی باید به رابطه بسیار نیرومند بین کشورشان و آمریکا اطمینان داشته باشند.» وی همچنین« همکاری سیاسی نزدیک» دو جانبه را مورد تاکید قرار داد.

بازورت روز سه شنبه هنگام ورود به سئول گفته بود امیدوار است مذاکرات در باره آینده شبه جزیره هرچه زودتر آغاز شود. اما پس از گفتگوی روز چهارشنبه با وزیر امور خارجه کره جنوبی و فرستاده ارشد آن کشور در مذاکرات اتمی با کره شمالی، اظهار داشت «کشورش برای موافقت با از سر گیری مذاکرات شش جانبه با کره شمالی هرگز به سئول فشار نخواهد آورد.»

بازورت پیش از بازگشت به آمریکا با مقام های چینی و ژاپنی هم مذاکره خواهد کرد. دو کشور، همراه با آمریکا، روسیه و دو کره، در مذاکرات شش جانبه شرکت دارند. کره شمالی سال پیش از شرکت در مذاکرات خودداری کرد اما در ماه های اخیر خواهان از سرگیری گفتگو شده است.

این مسئله روز سه شنبه در واشنگتن، در دیدار وزیرامور خارجه چین با مشاور امنیت ملی آمریکا و در آستانه سفر رییس جمهوری چین نیز مطرح شد. کاخ سفید می گوید دو طرف درباره «راه های ترغیب کره شمالی به توقف برنامه اتمی خود، انجام تعهدهای بین المللی و پرهیز از رفتار بی ثبات کننده» به تبادل نظر پرداخته اند.

XS
SM
MD
LG