لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۶

شاهدان می گویند به زنان در نزدیکی کمپ سازمان ملل در سودان جنوبی تجاوز شد


هفته ی گذشته تعدادی از سربازان دولت سودان جنوبی به بیش از ده زن قوم نوئر تجاوز کردند. به گفته شاهدان خیابانی، قربانیان این تجاوز که از ترس مبارزه های خیابانی به کمپ پناهندگان سازمان ملل پناه آورده بودند، در خارج از این کمپ مورد تجاوز قرار گرفتند و گفته می شود دست کم دو تن از آنها به خاطر وخامت جراحت ها جان خود را از دست داده اند.

تجاوز به زنان یکی از بحران های عمده در جوبا پایتخت سودان جنوبی است که هم اکنون درگیر جنگ های داخلی شده است. خشونت های قومی و همچنین امتناع صلحبانان سازمان ملل در حفاظت از غیر نظامی ها، دو مشکل عمده در این منطقه هستند.

شاهدان به خبرنگاران آسوشیتدپرس گفته اند که دست کم یک حمله به غیرنظامی ها صورت گرفته که فعالان سازمان ملل شاهد آن بوده ولی اقدامی از سوی آنها صورت نگرفته است.

همچنین روز هفدهم ژوئیه دو سرباز مسلح دولت سودان جنوبی زنی را که کمتر از صد متر از کمپ سازمان ملل فاصله داشته را روی زمین کشیده و او را با خود بردند. این در حالی بود که نیروهای صلحبان سازمان ملل که مسلح نیز بودند هیچ واکنشی از خود نشان ندادند. به گفته ی شاهد ها حدود ۳۰ نیروی سازمان ملل شاهد این واقعه بودند.

شنتال پرساد یک سخنگوی سازمان ملل در این منطقه منکر تجاوزها در نزدیکی کمپ نشده است اما می گوید آنها این اتهامات علیه نیروهای صلحبان سازمان ملل را بسیار جدی گرفته و هم اکنون کمیته ای از سازمان ملل در حال بررسی این اتهامات است.

سازمان ملل همچنین اعلام کرده به دنبال گزارش های اخیر درباره تجاوز به زنان، میزان گشت های نظامی در خارج از کمپ را افزایش داده است.

XS
SM
MD
LG