لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۷

درگیری های شدید در سودان جنوبی، بان کی مون خواستار تحریم تسلیحاتی شد


درگیری های تازه در سودان جنوبی نگرانی ها در مورد بازگشت جنگ داخلی به این کشور تازه تاسیس را افزایش داده است.
درگیری های تازه در سودان جنوبی نگرانی ها در مورد بازگشت جنگ داخلی به این کشور تازه تاسیس را افزایش داده است.

درگیری های تازه در سودان جنوبی نگرانی ها در مورد بازگشت جنگ داخلی به این کشور تازه تاسیس را افزایش داده است. با اینع

رویترز روز دوشنبه از بروز درگیری های شدیدی با استفاده از تانک و هلی کوپتر میان نیروهای وفادار به رئیس جمهوری این کشور و آنهایی که وفادار به معاون رئیس جمهوری هستند گزارش داد.

نیروهای وفادار به رئیس جمهوری سالوا و نیروهای وفادار به ریک ماکار معاون رئیس جمهوری سودان توافقی را که به جنگ دو ساله داخلی پایان داد به خطر انداخته است.

ریک ماکار رهبر سابق شورشیان سودان جنوبی بود که بعدا در توافقی معاون رئیس جمهوری شد. از زمان آغاز درگیری ها در جوبا، پایتخت در چهار روز گذشته باعث کشته شدن صدها نفر شده است.

رویترز به نقل از یک شاهد می گوید دو هلی کوپتر به سمت مقر ریک ماکار شلیک کردند و ساکنان شهر نیز از حضور تانک در شهر خبر دادند.

آسوشیتدپرس می گوید با وجود اینکه رئیس جمهوری سودان جنوبی دستور آتش بس یک طرفه داده است اما نشانه ای از توقف درگیری ها در جوبا دیده نمی شود و زد و خوردها از پایتخت به جنوب شرقی کشیده شده است.

واکنش سازمان ملل

در همین حال روز دوشنبه بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار اعمال تحریم های جدید فوری تسلیحاتی علیه سودان جنوبی شد. او از شورای امنیت خواست تا نیروهای صلح بان در سودان جنوبی را تقویت کنند.

نیروهای سودان جنوبی سال ها زمانی که بخشی از سودان بودند با نیروهای سودانی می جنگیدند. اما این کشور تازه تاسیس از زمان استقلال خود شاهد درگیری های مختلف داخلی بوده است.

XS
SM
MD
LG