لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۹

منطقه صنعتی میان دو کره بازگشایی می‌شود


کره شمالی و کره جنوبی با بازگشایی مجموعه صنعتی کائه‌سونگ در منطقه مرزی به شدت محافظت شده دو طرف به توافق رسیدند. این منطقه پیشتر طی تنش‌های نظامی میان پیونگ‌یانگ و سئول تعطیل شده بود.

وزیر اتحاد کره جنوبی گفت روز چهارشنبه به دنبال ۷ دور مذاکره در مجموعه صنعتی، توافق ۵ ماده‌ای میان دو طرف حاصل شد. جزئیاتی از این توافق منتشر نشده است.

در ماه آوریل، کره شمالی ۵۳ هزار کارگر را از کائه‌سونگ خارج کرد. این تصمیم سئول به دنبال مانور نظامی مشترک میان کره جنوبی و آمریکا و اعمال تحریم‌های بین المللی علیه کره شمالی بود که در واکنش به آزمایش هسته‌ای این کشور وضع شد. شرکت‌های کره جنوبی در اوایل ماه مه مدیران و کارگرانشان را از منطقه کائه‌سونگ خارج کردند.

سئول بارها خواستار تضمین پیونگ‌یانگ در این باره شده که بار دیگر اقدام به بستن مجموعه صنعتی نمی‌کند.

تازه‌ترین دور مذاکرات تنها چند روز قبل از مانور سالانه آمریکا و کره جنوبی است.

کره شمالی هفته گذتشه پیشنهاد مذاکرات را صادر کرد. ساعاتی قبل از پیشنهاد کره شمالی، سئول گفت به شرکت های کره جنوبی در کائه‌سونگ خسارت مالی می دهد. این اقدام علامتی برای آمادگی دولت کره جنوبی به ترک این پروژه صنعتی تعبیر شد.

منطقه صنعتی کائه‌سونگ، با بهره‌گیری از تکنولوژی کره جنوبی و کارگر ارزان کره شمالی، یکی از منابع عمده درآمد خارجی برای کره شمالی است.

XS
SM
MD
LG