لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۱

حزب "ائتلاف دموکراتیک" برنده انتخابات محلی آفریقای جنوبی


انتخابات محلی آفریقا جنوبی
انتخابات محلی آفریقا جنوبی

انتخابات محلی آفريقای جنوبی با پيروزی حزب اپوزيسيون "ائتلاف دموکراتيک" به سال ها تسلط حزب حاکم "کنگرۀ ملی آفريقايی" بر شوراهای شهر پايان داد.

جاکوب زوما، رئيس جمهوری آفريقای جنوبی روز شنبه ضمن قبول شکست فاحش حزب خود در انتخابات گفت، حزب حاکم صدای مردم خود را به دقت می شنود.

حزب حاکم آفریقای جنوبی موسوم به "کنگره ملی آفریقایی" در انتخابات اخیر شوراهای شهر بدترین شکست خود از زمان فروپاشی نظام آپارتاید را تجربه کرد. این حزب گرچه در ژوهانسبورگ به پيروزی رسيد، اما در پرتوريا ، پايتخت و حومه با اختلاف زيادی در مقابل حزب اپوزيسيون و چپ گرای "ائتلاف دموکراتيک" شکستی فاحش داشت. انتظار می رود نتیجه این انتخابات چشم انداز آفریقای جنوبی را به کلی دگرگون کند.

جاکوب زوما، رئيس جمهوری و رهبر ۷۳ سالۀ حزب حاکم در سايۀ اعتبار نلسون ماندلا تاکنون توانسته از چند بدنامی سياسی، شخصی، و اتهامات مربوط به سوء استفاده های مالی و موقعيت اجتماعی خود جان سالم به در ببرد.

نتيجۀ اين انتخابات علاوه بر تغيير موازنۀ قدرت در آفريقای جنوبی ممکن است چهره حزب اپوزيسيون ائتلاف دموکراتيک را نيز دگرگون کند. این حزب که عمدتاً در خدمت اقليت سفيدپوستان است سال گذشته برای اولين بار يک سياهپوست را به عنوان رهبر خود انتخاب کرد.

XS
SM
MD
LG