لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۹

خودداری نسرین ستوده از ملاقات با خانواده


خودداری نسرین ستوده از ملاقات با خانواده
خودداری نسرین ستوده از ملاقات با خانواده

در شرایطی که نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر زندانی در اعتراض به بدرفتاری و بی حرمتی نسبت به اعضای خانواده اش، طی دو هفته گذشته از ملاقات با آن ها خودداری کرده، همسر این فعال حقوق بشر نسبت به وضعیت وی ابراز بی اطلاعی می کند.

دادگاه انقلاب جمهوری اسلامی ایران نسرین ستوده را به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام به یازده سال حبس تعزیری و بیست سال محرومیت از وکلالت و بیست سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم کرده است. وی از شهریور ماه سال گذشته در بازداشت بوده است و هم اکنون دوران محکومیت خود را در زندان اوین سپری می کند.

رضا خندان، همسر نسرین ستوده، وکیل زندانی روز دوشنبه (۳۱ مرداد) به «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» گفته است وی برای دومین هفته متوالی از ملاقات کابینی با خانواده اش خودداری کرده است.

براساس بیانیه «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران»، نسرین ستوده در اعتراض به بازداشت پنج ساعته خانواده و ضرب و شتم خواهرش از سوی ماموران زندان، اعلام کرد که «تا قوه قضاییه از این وضعیت اعاده حیثیت نکند، او همچنان خود را از ملاقات با خانواده اش محروم می کند تا مبادا مشکل دیگری در دیدارهای آینده آن ها پیش بیاید».

رضا خندان، همسر نسرین ستوده پس از گذشت دو هفته از وضعیت وی ابراز بی اطلاعی کرده است.

آقای خندان در گفتگویی با این سازمان مدافع حقوق بشر گفته است «خانم ستوده این هفته نیز به ملاقات نیامد. از هم بندی هایش حالش را پرسیدم که کلی گفتند خوب است. از طریقی باخبر شدم که او به دلیل بازداشت بچه ها پس از ملاقات دو هفته گذشته خیلی تحت فشار بوده چون برایش قابل تصور نبوده که دو بچه چهار و یازده ساله بازداشت شوند و او هم در زندان باشد و نتواند کاری کند و در لحظه ای که از بازداشت ما مطمئن شده دست به اعتصاب غذای خشک نامحدود زده است اما ۵ بعدظهر که ما آزاد شدیم، او هم اعتصابش را شکسته است».

در بیانیه کمپین آمده است دو هفته پیش خانواده نسرین ستوده در ملاقات کابینی به علت داشتن دفترچه یادداشتی که وسایل مورد نیاز خانم ستوده توسط همسرش در آن ها یادداشت می شده، مورد بی حرمتی قرار گرفتند و به مدت پنج ساعت بازداشت شدند.

خواهر خانم ستوده نیز در طول این بازداشت مورد ضرب و شتم یکی از ماموران زن قرار گرفته بوده است.

همسر این وکیل زندانی در مصاحبه با «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» ضمن اشاره به خودداری نسرین ستوده از حضور در ملاقات کابینی گفته است «هیچ کانال ارتباطی وجود ندارد. حتی نامه و عکس هم اجازه نمی دهند که به زندانیان بدهیم. من عکسی از خانواده و بچه ها برایش فرستادم که مسئولان زندان هیچ کدام را نپذیرفتند. قطع ارتباطی کامل است و نمی دانم تا کی این موضوع ادامه خواهد داشت».

براساس اخبار رسیده، نسرین ستوده در اعتراض به این اتفاق ها اعلام کرد در صورتی در ملاقات های کابینی شرکت خواهد کرد که از خانواده اش اعاده حیثیت شود.

بنا به گفته رضا خندان، همسر خانم ستوده، این وکیل زندانی با ارسال نامه ای به رئیس قوه قضاییه و سرپرست دادسرای زندان اوین اعلام کرده است که به دلیل آن خانواده اش در زندان امنیت ندارند، ترجیح می دهد برای آسیب نرسیدن به فرزندانش از انجام چنین ملاقات هایی خودداری کند.

نسرین ستوده در سال ۱۳۸۸ برنده جايزه حقوق بشر «سازمان حقوق بشر بين‌الملل» شد.

XS
SM
MD
LG