لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۶

حمل محموله های غذایی به شاخ آفریقا به تاخیر افتاد


جوزت شیران مدیر برنامه جهانی غذا وابسته به سازمان ملل متحد پاکت غذای مخصوصی را به نام Wawa Mum برای کودکان در دست دارد. رم ۲۵ ژوئیه ۲۰۱۱
جوزت شیران مدیر برنامه جهانی غذا وابسته به سازمان ملل متحد پاکت غذای مخصوصی را به نام Wawa Mum برای کودکان در دست دارد. رم ۲۵ ژوئیه ۲۰۱۱

برنامه جهانی غذا وابسته به سازمان ملل متحد می گوید حمل هوایی کمک غذایی به منطقه شاخ آفریقا دست کم تا روز چهارشنبه به تاخیر افتاده است.

قرار بود حمله محموله ها روز سه شنبه آغاز شود، اما مسئول ارتباطات روز سه شنبه به صدای آمریکا گفت پروازها به دلیل مشکلات لجیستیکی در کنیا به تاخیر افتاده است.

جوزت شیران، مدیر برنامه روز دوشنبه گفت هواپیماها محموله های غذا را به موگادیشو، پایتخت سومالی، شرق اتیوپی و شمال کنیا، در نزدیکی مرز سومالی حمل خواهند کرد. وی تصریح کرد این نخستین محموله ای است که از زمان اعلام قحطی در دو بخش سومالی در هفته گذشته حمل می شود.

سازمان ملل متحد می گوید برای نجات میلیون ها نفر که در شاخ آفریقا زندگی می کنند و در خطر مرگ از گرسنگی هستند به یک اقدام جمعی و گسترده نیاز است .

آژانس توسعه بین المللی سازمان ملل متحد می گوید بیش از ۱۱ میلیون نفر اینک به کمک فوری نیاز دارند.

سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد - فائو - روز دوشنبه یک جلسه اضطراری برای بررسی وضعیت منطقه شاخ آفریقا در رم تشکیل داد.

روز چهارشنبه نیز کنفرانس کشورها و سازمان های اعانه دهنده در نایروبی پایتخت کنیا تشکیل خواهد شد. سازمان ملل متحد برای کمک به میلیون ها گرسنه، که بیشتر آنان کودک هستند، یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار درخواست کرده است.

در مورد سومالی، که مرکز قحطی توصیف می شود، شیران گفت حدود یک سوم جمعیت با خطر مرگ ناشی از گرسنگی روبرو هستند. آژانس آمریکایی امداد گزارش داده که بیش از ۶۰۰ هزار سومالیایی از کشور گریخته اند. وی افزود سطح سو تغذیه در سومالی به سرعت در حال افزایش است . وی به مادران دردمندی اشاره کرد که در حرکت به سوی اردوگاه ها در کنیا ناگزیر فرزندان خود را در کنار جاده ها رها کرده اند.

در این میان، گروه الشباب، مرتبط با القاعده، که بخش های بزرگی از منطقه را کنترل می کند، مانع از رسیدن امدادگران به منطقه هستند.

گروه اعلام قحطی در بخش هایی از سومالی را رد کرده و بسیاری از گروه ها را از فعالیت در مناطق زیر کنترل خود را باز داشته است.

XS
SM
MD
LG