لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۶

کمک های اتحاديه اروپا به سوی سومالی در حرکت است


کمک های اتحاديه اروپا به سوی سومالی در حرکت است
کمک های اتحاديه اروپا به سوی سومالی در حرکت است

هماهنگ کننده کمک های بشردوستانه اتحاديه اروپا به سومالی رفته است تا بر تداوم ارسال کمک های اين اتحاديه به ساکنان مناطق قحطی زده جنوب اين کشور تاکيد کند.

اتحاديه اروپا در نخستين مرحله امدادرسانی به مردم قحطی زده شاخ آفريقا هواپيماهای حامل کمک های ضروری غذايی، دارويی و بهداشتی خود را روانه سومالی کرده است.

هماهنگ کننده کمک های بشردوستانه اتحاديه اروپا که مسئوليت نظارت و توزيع اين کمک ها را برعهده دارد، بازديد از مناطق قحطی زده شاخ آفريقا را آغاز کرده تا در گفتگوی مستقيم با آسيب ديدگان اين فاجعه و مسؤلان محلی بر ادامه کمک های اين اتحاديه به ساکنان نيازمند اين مناطق تاکيد کرده باشد. این مقام مسئول گفت «ما به سومالی آمده ايم تا دريابيم چگونه می توانيم غذا، آب، دارو را مستقيما به مردم اينجا برسانيم. ساکنان اين روستا مسئوليت برقراری امنيت را برعهده گرفته اند تا امکان کمک رسانی به منطقه فراهم آيد.»

خشکسالی و قحطی در جنوب سومالی تحت کنترل الشباب رو به گسترش است. و سازمان های امدادرسانی بين المللی در تلاش برای بازگشت به منطقه در پی يک رشته تهديدات گروه بنيادگرای الشباب هستند. از دو سال پيش و در پی تهديدات اين گروه بنيادگرا سازمان ملل متحد نيز فعاليت های بشردوستانه خود را در اين منطقه متوقف کرد.

يکی از پناهجويان سوماليايی که براثر خشکسالی خانه خود را رها کرده با اشاره به اين کمک ها می گويد «ما امروز خوشحاليم چون سازمان های کمک رسانی به ما غذا رسانده اند ما اميدوار به دريافت کمک های بيشتری از ديگر سازمان های خيريه هستيم.»

هماهنگ کننده اداره کمک های بشردوستانه اتحاديه اروپا گفت «آنچه ما امروزه با آن روبرو هستيم جهانی ست که از بلايای طبيعی پردامنه، تغييرات آب و هوايی جو زمين و افزايش بی رويه جمعيت رنج می برد.»

رييس اداره کمک های بشردوستانه اتحاديه اروپا افزود «همه آنچه را در توان داريم بايد برای کمک به گروه های امدادرسانی به ويژه در بخش توسعه به کارگيريم. به نظر ما پيشرفت جامعه به ثبات آن کمک می کند و سرمايه گذاری ما به جامعه کمک می کند تا در آينده بهتر بتوانند با خشکسالی و قحطی روبرو شوند.»

بنا به گزارش سازمان ملل متحد يازده ميليون نفر از ساکنان دو منطقه قحطی زده جنوب سومالی نيازمند فوری کمک های غذايی و دارويی هستند. و هم اينک چهار منطقه جنوب سومالی همجوار مرزهای کنيا و اتيوپی با موج تازه ای از ده ها هزار پناهجوی گريخته از مناطق قحطی زده روبرو شده اند. سازمان ملل متحد، اتحاديه اروپا و ايالات متحده آمريکا گروه بنيادگرای الشباب را يکی از موانع اصلی کمک رسانی به قحطی زدگان جنوب سومالی معرفی کرده اند.

XS
SM
MD
LG