لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۶

سلطانيه: ايران آماده گفتگوی بدون پيش شرط در مورد تأمين سوخت هسته ای است


اتحاديه اروپا و کانادا تحريم های جديدی را عليه ايران اعمال می کنند. آمريکا از تصميم اتحاديه اروپا و کانادا استقبال کرده است. در همين حال تهران اعلام کرد آماده گفتگوهای بدون پيش شرط در مورد تأمين سوخت هسته ای است. اين تصميم تهران در حالی اعلام می شود که محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری ايران، پس از دور جديد تحريم های سازمان ملل عليه ايران شروطی را برای انجام گفتگوهای جديد تعيين کرده بود.

علی اصغر سلطانيه نماينده ايران در آژانس بين المللی انرژی اتمی روز دوشنبه اعلام کرد تهران آماده گفتگو های سريع و بدون پيش شرط در زمينه ی تامين سوخت هسته ای است. اين خبر مورد استقبال اتحاديه اروپا قرار گرفت. کترين اشتون، مسؤل سياست خارجی اتحاديه اروپا گفت بايد گزارش مربوط به اعلام آمادگی ايران را با دقت بررسی کند، اما در صورت صحت اين موضوع وی از آن استقبال می کند.

اعلام آمادگی ايران برای آنچه خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، گقتگوهای سريع و بدون پيش شرط، توصيف کرده است تنها ساعاتی پس از آن صورت گرفت که اتحاديه اروپا تحريم های جديدی را عليه ايران تصويب کرد. خانم اشتون اعلام کرد اين تحريم ها به منظور متقاعد کردن ايران برای بازگشت به مذاکرات هسته ای، بر تهران اعمال می شود. مسؤل سياست خارجی اتحاديه اروپا افزود اين تحريم ها حامل «پيام محکمی» به ايران است مبنی بر اينکه اعضاء اتحاديه اروپا در نگرانی خود در مورد برنامه ی هسته ای تهران يکصدا هستند و خواهان مدرک معتبری مبنی بر صلح آميز بودن برنامه ی هسته ای ايران هستند.

خانم اشتون تاکيد کرد تحريم های اتحاديه اروپا عليه ايران به خاطر عدم همکاری ايران با قطعنامه های شورای امنيت سازمان ملل متحد و شورای حکام آژانس بين المللی انرژی اتمی است.

تحريم های اتحاديه اروپا بسيار فراتر از تحريم هايی است که شورای امنيت سازمان ملل متحد ماه گذشته عليه ايران تصويب کرد. تحريم های اتحاديه اروپا شامل معامله با بانک های ايران، شرکت های بيمه و همچنين منع سرمايه گذاری در صنايع نفت و گاز ايران می شود.

مسؤل سياست خارجی اتحاديه اروپا می گويد تحريم های اخير، افراد، شرکت ها و حوزه هايی را که به طور مستقيم و يا غير مستقيم در برنامه هسته ای ايران نقش دارند، هدف قرار داده است.

در همين حال تحريم های اتحاديه اروپا روز دوشنبه مورد استقبال آمريکا نيز قرار گرفت. هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه، و تيموتی گايتنر، وزير خزانه داری آمريکا، در بيانيه مشترکی اعلام کردند که تحريم های اتحاديه اروپا و کانادا عليه ايران، همراه با تحريم هايی که ايالات متحده بر ايران اعمال کرده است نشان دهنده نگرانی عميق جامعه بين المللی در مورد برنامه هسته ای ايران و متعهد نبودن ايران به تعهدات بين المللی خود است. وزرای امور خارجه و خزانه داری آمريکا همچنين تأکيد کردند که واشنگتن به همکاری با متحدان خود ادامه می دهد تا فشار بيشتری را بر ايران وارد کرده و اطمينان حاصل کند تحريم های جاری با دقت اجرا خواهند شد.

اتحاديه اروپا تأکيد دارد که تحريم ها عليه ايران به منظور قانع کردن ايران برای بازگشت به ميز مذاکرات تصويب شده است. آخرين دور مذاکرات ايران و غرب بر سر برنامه هسته ای ايران، در اکتبر سال ۲۰۰۹ نيتجه موفقيت آميزی به همراه نداشت.

XS
SM
MD
LG