لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۲

کانادا تحریم های یک جانبه جدیدی را علیه ایران اعمال کرد


کانادا، همگام با متحدان غربی خود و به منظور اعمال فشار بر تهران با هدف توقف برنامه هسته ای ایران، تحریم های یک جانبه جدیدی علیه ایران اعمال کرد.

تحریم های یک جانبه کانادا علیه ایران که از روز دوشنبه به مرحله اجرا گذاشته می شوند، تبادلات بازرگانی و تجاری در زمینه هسته ای، شیمیایی، بیولوژیکی، موشک ها و سلاح های کشتار جمعی با ایران را منع کرده است.

براساس مفاد این اقدامات تحریمی، افتتاح شعب بانک های ایران در کانادا ممنوع خواهد بود و بانک های کانادا نیز اجازه فعالیت در ایران نخواهند داشت.

صادرات کالاهای حساس به ایران، که ممکن است در تولید سلاح های کشتار جمعی مورد استفاده قرار گیرند و همچنین ارسال موادی که در صنعت پالایش نفت و گاز این کشور مورد بهره برداری قرار می گیرند نیز بخشی از تحریم های جدید اتاوا علیه تهران خواهند بود.

لارنس کانن، وزیر امور خارجه دولت فدرال کانادا روز دوشنبه، ٢٦ ژوییه اعلام کرد اقدامات تحریمی جدید از تحریم های بین المللی سازمان ملل فراتر خواهد رفت و شامل ممنوعیت صادرات کالاهایی خواهد شد که احتمال استفاده آن ها در برنامه هسته ای ایران وجود دارد.

صادرات مواد غیر اتمی که ممکن است در تحقیقات و توسعه اتمی مورد استفاده قرار گیرد نیز در فهرست تحریم های جدید کانادا علیه ایران قرار دارد.

آقای کانن در کنفرانس خبری که به طور زنده از رسانه های کانادا پخش شد، گفت: «تحریم های کانادا علیه جمهوری اسلامی به منظور کاهش سرعت توسعه برنامه هسته ای ایران که به سرعت به سمت تولید سلاح های اتمی پیش می رود، اعمال خواهند شد و این اقدامات به هدف مجازات مردم ایران اتخاذ نشده اند بلکه دولت غیرمسئول، سلطه جو و متخاصم این کشور را هدف قرار داده اند».

وزیر امور خارجه کانادا تاکید کرد اقدامات ایران و اظهارات خصمانه مقامات تهران مقابله آشکار دولتمردان این کشور با کانادا و کشورهای هم فکری است که خواهان برقراری صلح و امنیت جهانی هستند.

وی افزود تحریم های جدید کانادا با هماهنگی کشور های دیگر اعمال خواهند شد تا «پیام محکم تعهد و همبستگی جامعه بین الملل در این مورد را به ایران ارسال کند».

لارنس کانن در بخشی از کنفرانس خبری خود گفت: « ایران کماکان به قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل و آژانس بین المللی انرژی اتمی بی توجهی می کند و از گردن نهادن به تعهدات بین المللی اتمی خود و توقف فعالیت های غنی سازی اورانیوم سرباز می زند.»

وزیر امور خارجه کانادا خاطرنشان کرد هرگونه سرمایه گذاری جدید شرکت های کانادایی در بخش نفت، گاز و انرژی ایران و نیز فن آوری های مربوط به این صنایع ممنوع خواهند بود.

کانادا ماه گذشته اعلام کرد همه مفاد قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل که تحریم های بیشتری علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال می کند را به طور کامل اجرا خواهد کرد.

گرچه حجم تبادلات بازرگانی ایران و کانادا در سطح گسترده ای نیست که تحریم های اتاوا برای تهران فلج کننده باشند اما صاحبنظران سیاسی بر این باورند اقدام کانادا برای اعمال تحریم های یک جانبه علیه جمهوری اسلامی، اقدام نمادینی برای اعمال فشار بر مقامات این کشور است.

اتاوا تهران را به عدم همکاری با بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی و بی توجهی به قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل برای توقف مراحل غنی سازی اورانیوم متهم می کند.


XS
SM
MD
LG