لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۰

همسر عبدالفتاح سلطانی تداوم بازداشت وی را غیرقانونی و غیراخلاقی خواند


همسر عبدالفتاح سلطانی تداوم بازداشت وی را غیرقانونی و غیراخلاقی خواند
همسر عبدالفتاح سلطانی تداوم بازداشت وی را غیرقانونی و غیراخلاقی خواند

محبوبه دهقان، همسر عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری زندانی تداوم بازداشت وی را غیراخلاقی و غیرقانونی خوانده است.

عبدالفتاح سلطانی، وکیل سرشناس حقوق بشر و از موسسان «مرکز مدافعان حقوق بشر» در ایران اواسط شهریور و از حدود دو ماه پیش تاکنون در بخش ۲۰۹ زندان اوین در بازداشت بوده است. آقای سلطانی پیش از این نیز در سال ۱۳۸۸ بازداشت، اما پس از دو ماه آزاد شده بود.

براساس بیانیه ای که «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» روز سه شنبه ۲۴ آبان منتشر کرد به نقل از خانم دهقان، همسر عبدالفتاح سلطانی نوشته است: «هفته پیش فقط به مدت ده دقیقه توانستم با آقای سلطانی ملاقات کنم. او وزن کم کرده است و از وضعیت بلاتکلیف خود در زندان گلایه می کرد.»

همسر این وکیل مدافع حقوق بشر در گفتگو با «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» افزوده است «واقعاً غیرمنصفانه است که فردی را مدتی طولانی در زندان بازداشت کنند و به وی بگویند که بررسی پرونده اش زمان بسیاری لازم دارد، اگر برای بازداشت او دلیل دارند، باید در اسرع وقت آن را به دادگاه تسلیم کنند».

آقای سلطانی پرونده فعالان اجتماعی و سیاسی همچون اکبر گنجی و هاله اسفندیاری و نیز خانواده زهرا کاظمی و زهرا بنی یعقوب را به عهده داشته است.

خانم دهقان ضمن اشاره به این که پرونده آقای سلطانی به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران ارجاع شده، در گفتگو با این سازمان مدافع حقوق بشر در ایران گفته است «انتظار ما این است که آقای سلطانی و وکیل وی اجازه داشته باشند تا پرونده را مطالعه کنند و انتظار من این است که پرونده او به شعبه ای بی طرف، منصف و باکفایت ارجاع شود و با توجه به این امر که وی دو ماه است که بدون روشن شدن وضعیتش در بازداشت بوده است، مراحل قانونی و حقوقی پرونده او تسریع شود».

همسر این وکیل زندان گفته است «زندگی و فعالیت های حرفه ای آقای سلطانی مختل شده است و چنین رفتاری با وی نه تنها غیر اخلاقی، بلکه با قوانین اسلامی مغایر است».

همسر عبدالفتاح سلطانی در بخش دیگری از مصاحبه خود با «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» در مورد توقیف اقلام شخصی وی صحبت کرده و افزوده است «اقلامی همچون کارت بانک، کارت ثبت خودروی آقای سلطانی، کلیدهای دفاتر حقوق او و حتی دیسک های فشرده آموزشی شخصی من و آلبوم های خانواده مان از جمله چیزهایی هستند که ما نیاز مبرم و فوری به آن ها داریم و من نمی دانم چرا هنوز آن ها را به ما بازنگردانده اند.

خانم دهقان در پایان این گفتگو گفته است «انتظار من است که اعضای خانواده و وکلای همسرم اجازه ملاقات با او را داشته باشند، ملاقات های شخصی بخشی از حقوق خانواده زندانی است و این ها حداقل درخواست های ماست و بر اساس قانون ایران و حقوق شهروندی، هر زندانی باید از این حقوق برخوردار باشد».

XS
SM
MD
LG