لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۶

واکنش‌ها به بازگشت طرح خرید خدمت سربازی به لایحه بودجه؛ هزینه: ۲۵۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان


آرشیو
آرشیو

رسانه‌های ایران با اشاره به تصویب موضوع خرید سربازی در جریان بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ در کمیسیون تلفیق بودجه، از بازگشت خرید سربازی به قوانین ایران خبر دادند و نوشتند قیمت خرید سربازی با مبالغ تعیین شده در سال ۱۳۹۷ فاصله بسیاری دارد و از ۱۱۰۰درصد تا ۲۴۰۰درصد افزایش یافته است.

خبرگزاری ایسنا روز یکشنبه ۱۰ بهمن ماه با انتشار این خبر نوشت، دولت و مجلس پیش از این نیز به مدت چهار سال برای فروش دوره سربازی برای کسب درآمد از آن با هم به توافق رسیدند و در بودجه سال ۱۳۹۴ تا پایان سال ۱۳۹۷ آن را اجرایی کردند. به نوشته این خبرگزاری، همه مشمولان خدمت وظیفه عمومی که بیش از هشت سال غیبت داشتند با پرداخت ۱۰ تا ۵۰ میلیون تومان جریمه زمان غیبت معاف شدند و از سال ۱۳۹۵ به بعد نیز فروش اقساطی به آن اضافه شد.

بنا بر این گزارش و بر اساس جزئیات ارائه شده در رابطه با تغییر هزینه خرید سربازی در بودجه سال ۱۳۹۴ تا ۱۴۰۱،‌ بالاترین افزایش قیمت خرید سربازی با ۲۴۰۰ درصد تفاوت قیمت مختص مدرک تحصیلی زیر دیپلم اعلام شده است. به گزارش ایسنا قیمت خرید سربازی برای این افراد که در سال ۹۴ تا ۹۷ ده میلیون تومان بود، در بودجه سال آینده به ۲۵۰ میلیون تومان خواهد رسید.

همچنین هزینه خرید سربازی برای دکترای تخصصی پزشکی و بالاتر با ۱۱۰۰ درصد افزایش به ۶۰۰ میلیون تومان رسیده است.

این در حالی است که به گفته سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس،‌ هنوز در رابطه با طرح خرید مجلس با ستاد کل نیروهای مسلح مشورت نشده و دولت نیز که چنین پیشنهادی در لایحه خود نداشته تاکنون به آن واکنش نشان نداده است. خبرگزاری ایسنا بر اساس این اطلاعات می‌نویسد که رای آوردن این طرح منوط به بررسی و تایید آن در صحن علنی مجلس است و تایید شورای نگهبان است.

پیش از این نیز محمدرضا میرتاج الدینی، نماینده مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ اعلام کرده بود که مشمولان غایب سربازی که خارج از ایران هستند، می‌توانند با «رعایت اصل ۱۱۰ قانون اساسی» و پرداخت ۱۵هزار یورو برای خرید خدمت سربازی اقدام کنند.

بازگشت خرید سربازی به قوانین ایران با واکنش‌های گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی همراه بوده است.

مهدیه گلرو، فعال سیاسی مقیم سوئد، با انتشار رشته توئیتی طرح خرید سربازی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ را تبعیض‌آمیز عنوان کرد و نوشت: «آن ها که پول دارند در کنکور قبول می‌شوند و حالا آنها که پول دارند سربازیشان را می‌خرند. تبعیضی عریان علیه همه مردان جوانی که تا دیروز پول خانه و‌ ماشین نداشتند از امروز پول خرید سربازی هم ندارند.»

میثم بهرامی،‌ روزنامه‌نگار، نیز در توئیتی با اشاره به «نجومی» بودن قیمت‌های خرید سربازی نوشت: «اگر خدمت سربازی رو ۲۴ ماه در نظر بگیریم، برای یک لیسانسه ماهی ۱۶.۶ میلیون تومان هزینه داره!»

کاربر دیگری به نام علیرضا پورتقی در توئیتی با اشاره به افزايش قيمت‌ها، نوشته است که پول خريد خدمت سربازی «از جيب آنهایی خارج می‌شود كه فرزندشان خدمت سربازی رفته است.»

مجید دری، فعال دانشجویی سابق، نیز در توئیتر نوشت: «از یک طرف تحصن سراسری معلمان در اعتراض به غیرهمسان بودن حقوق و آموزش پولی شکل می‌گیرد، از طرف دیگر مجلس طرح خرید سربازی را مصوب می‌کند. همینقدر فاصله بین مردم و مسئولین است.»

XS
SM
MD
LG