لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۹

احضار مجدد مجید خادمی با شکایت دادستان؛ چهاردهمین روز اعتصاب غذای علی زرگانی


مجید خادمی، از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸
مجید خادمی، از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸

یک منبع آگاه به صدای آمریکا خبر داد که مجید خادمی، فعال مدنی که به ۱۰ سال زندان محکوم شده است، برای رسیدگی به یک اتهام جدید به دادگاه کیفری بهبهان احضار شد. همچنین گزارش‌ها از وخامت حال علی زرگانی در چهاردهمین روز اعتصاب غذا در زندان شیبان اهواز حکایت دارد.

مجید خادمی، فعال مدنی اهل بهبهان که پیش از این در مجموع به ۱۰ سال زندان محکوم شده بود، بار دیگر «با شکایت دادستان» به دادسرای عمومی و انقلاب اسلامی بهبهان احضار شد.

این منبع آگاه دوشنبه ۹ مرداد به صدای آمریکا گفت مجید خادمی، زندانی سیاسی پیشین و فعال مدنی اهل بهبهان، که در روزهای گذشته محکومیت ۱۰ سال زندان او به اجرای احکام فرستاده شده بود، حالا با شکایت دادستان برای رسیدگی به اتهام «خرید و فروش یا نگهداری یا حمل و نقل یا مخفی کردن یا ساختن مواد محترقه و منفجره و اخلال در نظم و آسایش عمومی و تخریب و احراق با مواد منفجره» به دادسرای عمومی و انقلاب بهبهان فراخوانده شده است.

بنا بر مستنداتی که صدای آمریکا در اختیار دارد، مجید خادمی باید ساعت ۱۱ صبح ۱۶ مرداد در شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو بهبهان در استان خوزستان حضور یابد.

پیش از این، مجید خادمی، معترض بازداشت‌شده در دی ۱۳۹۸ در بهبهان، توسط دادگاه انقلاب اسلامی ماهشهر علاوه بر ۱۰ سال و سه ماه حبس تعزیری که شش سال و سه ماه آن اجرایی است، به دو سال ممنوعیت خروج از کشور و همچنین محرومیت از عضویت در گروه‌های سیاسی و اجتماعی محکوم شده است.

احضار مجدد مجید خادمی در حالی است که پرونده این فعال مدنی روز دوشنبه دوم مرداد به شعبه اجرای کیفری شهرستان بهبهان ارسال شده بود.

  • چهاردهمین روز اعتصاب غذای علی زرگانی

در گزارشی دیگر، منابع خبری گزارش داده‌اند که علی زرگانی، زندانی سیاسی در زندان شیبان اهواز در چهاردهمین روز از اعتصاب غذای خود دچار «افت شدید فشار» شده است.

آرش صادقی، مدافع حقوق بشر، دوشنبه ۹ مرداد با اعلام این خبر در توییتی حال او را «وخیم» گزارش داده است.

علی زرگانی اواخر تیر توسط دادگاه انقلاب اسلامی اهواز به اتهام «اجتماع و تبانی علیه نظام» به پنج سال زندان محکوم شد و در این گزارش تأکید شده که اعتصاب غذای او در اعتراض به صدور این حکم بدون تفهیم اتهام و بدون برخورداری از حق داشتن وکیل و دادرسی عادلانه است.

XS
SM
MD
LG