لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۵

پوتین، المپیک زمستانی و اتهام ارتشاء و تمامت خواهی


امید رئیس جمهوری روسیه آن است که با آغاز آتش بازی روز جمعه پیش از مسابقات المپیک زمستانی در سوچی، جوانب منفی سیاست ها و مواضع وی فراموش شود و جهان به تماشای ضیافت پرهزینه و مجللی بنشیند که جمعه شب و در آستانه آغاز این مسابقات تدارک دیده شده است.

مسابقات المپیک زمستانی سوچی که از روز جمعه این هفته در روسیه آغاز می شوند پرهزینه ترین بازی های المپیک تاریخ خواهند بود که ۵۰ میلیارد دلار هزینه در بر خواهد داشت، یعنی ۴ برابر برآوردی که ولادیمیر پوتین در سال ۲۰۰۷ براساس هزینه های آن زمان تخمین زده بود.

مدیر اجرایی نهاد موسوم به شفاف سازی روابط بین المللی روسیه می گوید ارتشا و زیاده روی در مخارج از مهمترین مشکلاتی است که مسئولان روس در خصوص بازی های المپیک زمستانی ایجاد کرده اند و سبب زیان کشور شده اند.

مدیر اجرایی این نهاد، النا پالفینووا، در این مورد افزود: «ارتشا از حد خارج شده و در حالی که این کاملا با روحیه ورزش و المپیک مغایرت دارد، اتفاقی است که افتاده و از این روی است که حس کردن این روحیه همزمان با مسابقات المپیک دشوار است.»

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، که در پی طرح اتهامات ارتشا تحت فشار است، روز ۱۹ ژانویه به خبرنگاران خارجی که در این خصوص از وی سوال کردند، گفته بود که چنین اتهامی مستقیما با وی مطرح نشده و هیچ مدرکی نیز تاکنون در این مورد ارائه نشده است.

مارک گالئوتی، تحلیلگر امور روسیه و استاد علوم سیاسی دانشگاه نیویورک، می گوید وقتی قرار بر آن شد که المپیک زمستانی سال ۲۰۱۴ در سوچی برگزار شود، همه چیز مطابق میل پوتین پیش رفت و در اتخاذ تصمیم، پوتین قصد داشت نفوذ خود را روشن کند و در ضمن اقتدار کشورش را به جهان اثبات کند.

گالئوتی می گوید قصد پوتین این بود که آنچه را روسیه نوین می خواند، به جهان نشان دهد.
این درحالی است که سال گذشته میزان پیشرفت اقتصادی روسیه ۳.۱ درصد کاهش یافت و رقیب سیاسی پوتین میخاییل خودوروسکی نیز در ماه دسامبر گذشته از زندان آزاد شد و این همه به میزان شهرت پوتین به عنوان رهبری تمامت خواه افزود.

خودوروسکی به محض آزادی از زندان گفت امیدوار است پوتین در قدرت نماند. وی طبق قوانین روسیه می تواند ده سال دیگر بر مسند ریاست جمهوری بنشیند، اما به گفته رقیب سیاسی اش، طی گفت و گو با خبرنگاران روشن کرده که قصد ندارد بار دیگر نامزد شود. خودوروسکی افزود امیدوار است پوتین سر حرف خود بایستد و داوطلب حفظ سمت ریاست جمهوری نشود.

از سوی دیگر، تردیدها و تهدیدهای امنیتی و ضدیت پوتین با همجنسگرایان، سبب کندی روند خرید بلیت سفر به سوچی برای مسابقات المپیک زمستانی شده و رهبران ایالات متحده و فرانسه و بریتانیا نیز برای مراسم گشایش این مسابقات به روسیه سفر نخواهند کرد. هفته گذشته هم رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا نشست دو روزه خود با پوتین را به ۳ ساعت کاهش دادند.

با این وصف، تحلیلگران امور روسیه می گویند امید رئیس جمهوری روسیه آن است که با آغاز آتش بازی روز جمعه پیش از مسابقات المپیک زمستانی در سوچی، جوانب منفی سیاست ها و مواضع وی فراموش شود و جهان به تماشای ضیافت پرهزینه و مجللی بنشیند که جمعه شب و در آستانه آغاز این مسابقات تدارک دیده شده است.
XS
SM
MD
LG