لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۴

شکایت چند گروه مدنی و مذهبی از دولت امریکا


ائتلافی نامتعارف از چند گروه فعال مدنی و چند گروه مذهبی علیه دولت آمریکا طرح شکایت کرده اند. موضوع این شکایت، شنود مکالمات تلفنی شهروندان آمریکایی است.

یک گروه فعال مدنی روز سه شنبه اعلام کرد که شنود مکالمات که از سوی موسسه امنیت ملی آمریکا انجام می شود، غیرقانونی و ناقض حقوق مدنی شهروندان است.

به دنبال افشای مواردی از شنود دولت آمریکا از سوی ادوارد اسنودن که گفته می شود از روسیه تقاضای پناهندگی موقت کرده و اکنون وارد چهارمین هفته اقامت خود در فرودگاه مسکو شده است، روشن شده که نیروهای اطلاعاتی دولت آمریکا شماره تلفن هایی را که شهروندان با آنها تماس می گیرند و طول مدت هر تماس تلفنی را زیر نظر دارند.

ادوارد اسنودن ۳۰ ساله ابتدا از آمریکا به هنگ کنگ گریخت و به دنبال آن به روسیه سفر کرد. وکیل روس اسنودن برای وی از دولت روسیه تقاضای پناهندگی موقت کرده، اما گذرنامه آقای اسنودن توسط دولت آمریکا باطل شده و از این روی، او نمی تواند از فرودگاه مسکو خارج شود.

وکیل او گفته که اسنودن در نهایت قصد دارد به یکی از کشورهای آمریکای لاتین که به وی پیشنهاد پناهندگی داده اند، پناهنده شود. این کشورها ونزوئلا، بولیوی و نیکاراگوئه هستند.

کاخ سفید می گوید آقای اسنودن نه فعال مدنی است و نه دگراندیش سیاسی. به گفته دولت آمریکا او متهم به افشای اطلاعات محرمانه است.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه تقاضای آمریکا برای استرداد ادوارد اسنودن را رد کرده اما گفته انتظار دارد که اسنودن به محض آنکه بتواند، به کشوری دیگر پناهنده شود.

آقای پوتین افزوده است که ایالات متحده کشورهای دیگر جهان را از پذیرفتن تقاضای پناهندگی اسنودن «ترسانده است».
XS
SM
MD
LG