لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۵

هشدار پژوهشگران درباره مضرات مصرف محصولات دخانیات بدون دود


« انجمن بهداشت آمریکا » درباره استفاده از محصولات دخانیات بدون دود هشدار داد. این محصولات اغلب به عنوان جایگزینی برای سیگار و کمک به ترک استعمال دخانیات مورد استفاده قرار می گیرد.

« انجمن بهداشت آمریکا » در بیانیه خود اعلام کرده است محصولاتی همچون آدامس و سیگارهای مصنوعی نه تنها سبب اعتیاد به این ماده مخدر می شوند بلکه خطر ابتلای به حمله قلبی، سکته و برخی از سرطان ها را افزایش می دهند.

ماریان پیانو، استاد دانشگاه شیکاگو و نویسنده اصلی این گزارش هشدار داده است مصرف کلیه محصولات دخانیات برای سلامتی مضر است و نه تنها همه آن ها اعتیاد آور هستند، بلکه جایگزین مناسبی برای سیگار به شمار نمی روند.

وی گفته است: « جایگزین های نیکوتین، درمان های دارویی و بهره گیری از گروه های حمایتی و مشاوره، بهترین و ایمن ترین راهکار کمک به ترک دخانیات است.»

این گزارش که روز دوشنبه ( ١٣ سپتامبر ) در تارنمای اینترنتی نشریه «Circulation» منتشر شد، حاوی ارزیابی و تحلیل عمیقی از جنبه های بهداشتی و پزشکی مصرف محصولاتی است که به عنوان جایگزین « سالم تری» از استعمال دخانیات و سیگار ارائه می شوند.

محققان کانادایی این گزارش جامع را شاهد مهم و سند بی سابقه ای برای اثبات مضرات مصرف محصولات نیکوتین دار و جایگزین سیگار و سایر دخانیات بر سلامت انسان و بهداشت عمومی نامیده اند.

XS
SM
MD
LG