لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۹

صلیب سرخ: تلفن هوشمند، منجی سانحه دیدگان


کشورهایی که بیشتر در معرض خطر سوانح طبیعی قرار دارند، دقیقا همان ها هستند که فقیرترین کشورهای جهانند.

پژوهشی تازه حاکی از آن است که ابزار دیجیتال امروزین، از جمله تلفن های هوشمند، فیس بوک و توییتر، هنگام وقوع سوانح طبیعی جان انسان ها را نجات می دهند، اما فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر که گزارش تازه خود را از سوانح سال ۲۰۱۳ منتشر کرده، استنتاج کرده است که کشورهای فقیر که مردمشان به فن آوری روز دسترسی چندانی ندارند، از این روی، بیشتر در معرض آسیب هستند.

سرمد الفساج، کارشناس فن آوری صلیب سرخ می گوید کشورهایی که بیشتر در معرض خطر سوانح طبیعی قرار دارند، دقیقا همان ها هستند که فقیرترین کشورهای جهانند و مشکل آنها برای دسترسی به وسایل مدرن ارتباطی، سبب تشدید آسیب پذیری شان در برابر سوانح و حوادث می شود.

اتحادیه بین المللی ارتباطات با انتشار آماری تازه بر میزان این فاصله میان کشورهای در حال توسعه یا کمتر توسعه یافته با کشورهای توسعه یافته صحه می گذارد.

این آمار حاکی از آن است که تنها ۳۱ درصد مردم در کشورهای در حال توسعه به اینرنت دسترسی دارند، حال آن که در کشورهای توسعه یافته، این رقم ۷۷ درصد است.

این گزارش همچنین به بررسی اطلاعات مربوط به خسارات ناشی از سوانح طی سال ۲۰۱۲ می پردازد.

سال اخیر، طی دهه گذشته کمترین شمار قربانی حوادث طبیعی را داشته، اما طی سال های اخیر، به لحاظ هزینه، رتبه پنجم را طی دهه اخیر داشته است. در این حال، دیدار و ارتباط رو در رو نیز همچنان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

بر مبنای این گزارش، تنها طی سال گذشته، ۱۳۹ میلیون تن از ۵۵۲ سانحه طبیعی آسیب دیده اند و هزینه ای که برای جبران خسارات ناشی از این سوانح شده، ۱۵۸ میلیارد دلار بوده است.

اَبَرتوفان سندی که سال گذشته در آمریکا ۵۰ میلیارد دلار خسارت برجای گذاشت، پرهزینه ترین سانحه طبیعی قلمداد شده و مرگبارترین حادثه طبیعی نیز تندباد بوفا در فیلیپین بوده که بیش از ۱۹۰۰ تن را قربانی کرد.
XS
SM
MD
LG