لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۱

تجدید نظر کره جنوبی در وابستگی به انرژی اتمی


کارمند یک شرکت دولتی در حال نظارت به مانیوتر بزرگی است که عرضه برق را نشان می دهد
کارمند یک شرکت دولتی در حال نظارت به مانیوتر بزرگی است که عرضه برق را نشان می دهد

پس از پرداخت رشوه و صدور پروانه های ساختگی در مورد ایمنی نیروگاه های اتمی، کره جنوبی جایگزینی نیروگاه های اتمی را بررسی می کنند

پس از کشف رشوه خواری و صدور پروانه های ساختگی در مورد ایمنی نیروگاه های اتمی برق کره جنوبی، مقامات این کشور سرگرم بررسی در مورد جایگزینی نیروگاه های اتمی و هزینه تولید برق از طرق دیگر هستند.

تجدید نظر در مورد بستن نیروگاه های اتمی با صدور چند پروانه ایمنی ساختگی نیروگاه های اتمی برق شروع شد، ولی پس از پیگیری، این رسوایی گسترش یافت، به طوری که حدود ۱۰۰ نفر، از جمله یکی از مقامات بلندپایه پیشین وزارت برق این کشور را تحت تعقیب قضائی قرار گرفته اند. از این رو، سئول تحت فشار قرار گرفته تا در مورد وابستگی این کشور به نیروگاه های اتمی برق تجدید نظر کند.

اما، بستن نیروگاه های اتمی، که یک سوم برق کره جنوبی را تأمین می کند، میلیاردها دلار هزینه بر می دارد، که عمدتاً ناشی از خرید نفت و گاز و یا ذغال سنگ برای به حرکت در آوردن توربین های برق است.

اگرچه این اقدام نگرانی مردم از ایمنی نیروگاه های برق را بر طرف خواهد ساخت، ولی از سوی دیگر، دولت کره جنوبی را با مسئله سیاسی حساس دیگری در مورد افزایش شدید قیمت برق برای خانواده ها و شرکتها روبرو خواهد ساخت.

توربین های گازی، که نیمی از هزینه تولید برق در کره جنوبی را به خود اختصاص داده، تنها یک پنجم برق مورد نیاز این کشور را تولید می کند، و احتمالاً جایگزین مناسبی برای نیروگاه های اتمی به شمار می روند. چون توربین های گازی پاکسوزتر از ذغال سنگ و نفت هستند، و آنها را می توان به سادگی در نزدیکی شهرها بنا کرد.

بر اساس برآوردهای انجام شده، علاوه بر ۲۵ میلیارد دلار مخارج جانبی سالانه، هزینه گاز مایع طبیعی نیروگاه های گازی برق، که بتوانند جایگزین نیروگاه های اتمی شوند، در سال ۲۰۳۵، هرسال بالغ بر ۲۰ میلیارد دلار خواهد بود.

در حال حاضر کره جنوبی ۳ راکتور اتمی از ۲۳ راکتور این کشور را به علت پروانه های ساختگی از کار انداخته است. دولت کره جنوبی همچنین قرار است تا دو روز دیگر، راکتور دیگری را برای بازرسی ایمنی و بررسی جوش کاری دستگاه تولید بخار از کار بیاندازد.

کره جنوبی احداث ۶ نیروگاه اتمی برق را آغاز کرده، که به علت مسائل ایمنی ، کارهای ساختمانی ۳ نیروگاه در مراحل اولیه به تأخیر افتاده است.

پس از رسوایی پروانه های ایمنی ساختگی و آشفتگی در صنعت تولید انرژی اتمی، گروهی از مقامات مسئول، با توجه به فاجعه اتمی سال ۲۰۱۱ میلادی در فوکوشیمای ژاپن، و با اشاره به عدم اطمینان مردم به ایمنی نیروگاه های اتمی، در سیزدهم ماه اکتبر به دولت پیشنهاد کردند تا وابستگی کشور به نیروگاه های اتمی را از میان بردارد.

دولت کره جنوبی در نظر دارد تا یک جلسه مقدماتی عمومی برگزار کند تا بتواند پیش از تصویب نهایی سیاست انرژی کشور در ماه دسامبر، در مورد این پیشنهاد تصمیم بگیرد.

نیروگاههای اتمی تنها با استفاده از تنها ۴ درصد از کل هزینه تولید انرژی، یک سوم برق کره جنوبی را تأمین می کنند.
وزارت انرژی کره جنوبی از افزایش شدید مالیات بر مصرف برق خودداری کرده است، ولی گفته است که نیروگاه های اتمی برق با هزینه ای اندک، همچنان به کار خود ادامه خواهند داد و بخش عمده ای از نیاز برقی کشور را تأمین خواهند کرد.
XS
SM
MD
LG