لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۷

هیئتی از سئول برای هماهنگی دیدار دوباره سران دو کره به پیونگ یانگ رفت


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

هیئت ۵ نفره کره جنوبی برای فراهم کردن زمینه سومین نشست میان رهبران دو کره این هفته به پیونگ یانگ سفر کرد. گرچه اقدامات عاری سازی کره شمالی از تسلیحات هسته‌ای و موشکی به صورتی جدی از سوی این کشور هنوز مشاهده نشده است، کره جنوبی می گوید هدف این نشست گفتگو برای طرح صلح دائم در شبه جزیره کره است.

چانگ یو یانگ، مشاور ارشد رئیس جمهوری، هیئت کره جنوبی را سرپرستی می کند.

او گفت کره شمالی و جنوبی در مورد نشست سه روزه میان دو کره از ۱۸ تا ۲۰ سپتامبر در پیونگ یانگ و انجام مذاکرات سطح بالا در هفته آینده در مورد پروتکل، مسایل امنیتی، ارتباطات و پوشش خبری در آمادگی برای نشست، توافق کردند.

چانگ گفت رهبر کره شمالی خواهان عاری سازی هسته‌ای و پایان خصومت با واشنگتن پیش از ۲۰۲۱ است، و افزود اعتقاد کیم در مورد رئیس جمهوری آمریکا تغییری نکرده است.

این مساله مورد استقبال پرزیدنت ترامپ واقع شد.

دانیل پینکستون، استاد دانشگاه تروی می گوید در مورد تعهد کیم به عاری سازی هسته‌ای تردید وجود دارد.

«من تعهد مکتوبی نمی بینم. مکانیسم های مختلف قانونی و راههای سیاسی و قانونی برای نمایش تعهد آنها به عاری سازی اتمی وجود دارد.»

مدیر علوم دفاعی مرکز منافع ملی نیز ضمن تردید در تعهد کیم به عاری سازی هسته ای، به تحول دراین روند نسبت به سال گذشته اشاره می کند: «اگر هدف عاری سازی کامل و قابل تایید و غیر قابل بازگشت مانند آنچه چند ماه پیش می شنیدیم باشد، احتمالا روی نخواهد داد. اما راه های بسیاری برای کاهش تنش با کره شمالی و آنچه من آن را یک رابطه کاری می دانم، وجود دارد.»

به عقیده دنیل پینکستون نیز اگر کره شمالی تن به غیر هسته ای شدن بدهد، «فرصت‌های بسیاری برای کره شمالی باز است. البته این یک شبه روی نمی دهد و سالها طول می کشد.»

جنگ دو کره با ترک مخاصمه خاتمه یافت و از لحاظ فنی آنها هنوز در وضعیت جنگی هستند.

رئیس جمهوری کره یکی از اهدافش را خاتمه جنگ اعلام کرده است و در اجلاس سازمان ملل در ماه جاری، برای تشکیل یک نشست احتمالا چهار جانبه شامل چین به منظور خاتمه رسمی جنگ تلاش خواهد کرد.

هری کازیانیس با تردید می گوید: اگر تا آن زمان کیم هنوز به غیر هسته ای شدن تعهد نکند، آن وقت درک روشنی وجود خواهد داشت که هرگز این کار را نخواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG